GeriEkonomi Kongre turizminin gözdesi İstanbul’a ikinci InterContinental geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kongre turizminin gözdesi İstanbul’a ikinci InterContinental geliyor

Kongre turizminin gözdesi İstanbul’a ikinci InterContinental geliyor
refid:16829603 ilişkili resim dosyası

Dünya çapında 4 bin 500 otel ve 650 bin oda sayısı ile en büyük otel zinciri olan Intercontinental Hotel Group, İstanbul’da ikinci InterContinental oteli açmak için Beyoğlu ve Boğaz hattında yer arıyor.

SAHİP olduğu, kiraladığı ve franchise olarak işletilen 100 ülkede 4 bin 500 otel ve 650 bin odası ile dünyanın önde gelen otel zinciri olan ve İstanbul’da da bir oteli bulunan InterContinental Hotels Group’un (IHG), Türkiye’deki ikinci otel tercihi yine İstanbul oldu. Ceylan InterContinental İstanbul’un işletmecisi olan CeyTur Turizm ile ikinci InterContinental Hotel icin IHG ile fikir birliğine varıldı.

Pera ya da Boğaz hattı

Ceylan InterContinental İstanbul Genel Müdürü Fatih Şenuslu, Ceylan InterContinental İstanbul’un IHG ile sözleşmesinin 15 yıl daha uzatıldığını belirterek, IHG’nin Crown Plaza ve Holiday Inn gibi diğer markaları ile Anadolu’da, InterContinental markası ile de İstanbul’da büyümek istediğini söyledi. İstanbul’da yapılacak ikinci InterContinental Otel için uygun yer aramaya başladıklarını söyleyen Şenuslu, ikinci otelin lokasyonu için ağırlıklı olarak Beyoğlu-Pera bölgesi ile Boğaz hattını araştırdıklarını, IHG ile ikinci oteli açmak için fikir birliğine vardıklarını söyledi.

2010 rekor yılı

Ceylan InterContinental İstanbul’un kriz sürecindeki başarılı performansının ikinci otel kararında etkili olduğunu söyleyen Şenuslu, şunları anlattı: “2010 bizim açımızdan rekor bir yıldı. Yüzde 82 doluluk ve yüzde 35 karlılık ile krizden en az etkilenen oteller arasında yer aldık. 2010’da 32 milyon Euro ciro ile hedeflenenin üzerinde bir büyüme yakaladık. Bütün bunlar bizi ikinci InterContinental için cesaretlendirdi.!

2011’de yüzde 13 büyüme

2010’daki yüzde 10’un üzerinde büyümenin aynı şekilde 2011’de de gerçekleşmesini beklediklerini kaydeden Şenuslu, şöyle konuştu: “Bunda İstanbul’un özellikle kongre turizminde yakaladığı rüzgarın büyük etkisi var. Ayrıca krizden etkilenmeyen Ortadoğu ülkelerinden gelen turist sayısı da oldukça fazla arttı. Bu trendin bu yıl da süreceğini düşünüyoruz.”

2010’u yüzde 82 doluluk, yüzde 35 kârlılıkla bitirdi

FATİH Şenuslu, krizin en çok hissedildiği 2009’da hedefleri tutturduklarını ancak 2010’un rekor bir yıl olduğunu söyledi. 2008 yılının da karlılık ve doluluk açısından rekor bir yıl olduğunu kaydeden Şenuslu, “2010’da 2008’i de geçtik, yüzde 82 doluluk oranı ve yüzde 35 de kârlılık yakaladık. İstanbul’un doluluk oranı ise yüzde 75’lerde idi” diye konuştu.

300 Euro’ya oda Avrupa’da normal de İstanbul için neden yüksek deniyor

SON dönemde yakaldıkları yüksek kârlılık oranını artan oda fiyatlarına bağlayan Fatih Şenuslu, bunu şöyle açıkladı: “Yıllık ortalama oda fiyatları son 5 yılda 110-120 Euro’lardan 180-200 Euro’lara ulaştı. Bu fiyatlar, İstanbul gibi büyük bir şehir, bölgesinin önemli bir iş merkezi için normal olarak algılanmalı. İstanbul’un yarıştığı diğer Avrupa şehirlerinde oda fiyatları 250-300 Euro olunca normal de İstanbul’da 200 Euro olunca neden yüksek algılanıyor anlamıyorum. İstanbul artık hem iş dünyası hem de turistik amaçlı önemli bir cazibe merkezi. Fiyatlar daha da artacak, buna hazır olunmalı.”

Krizde 10 milyon Euro’ya yenilendi, grubun 700 oteli arasında ödülü kaptı

CEYLAN InterContinental İstanbul, IHG bünyesinde her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen ve otelle genel müdürlerin performansının değerlendirildiği ‘Başkanlık Özel Ödülü ve Kalite Mükemmellik Ödülü’nün sahibi oldu. Ceylan InterContinental Istanbul’un Genel Müdürü Fatih Şenuslu, IHG içinde Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki 700 otel arasında yapılan değerlendirmede grubun verdiği en prestijli ödül olan Başkanlık Özel Ödülü’nü aldı. Şenuslu konu ile ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “Kriz sürecinde herkesin yatırımdan kaçındığı bir dönemde otelde 10 milyon Euro’luk renovasyon yaptık. Renovasyon projesini yönetimdeki başarımızın ve sonrasında otele sağladığı katma değerin bize Başkanlık Özel Ödülü’ünü getirdiğini düşünüyorum. Dünyanın en büyük otel zinciri olan IHG’de Bir Türk’ün ilk kez bu kadar prestijli bir ödülü alması, artık Türk yöneticilerin dünya turizm sektöründe giderek daha başarılı olacaklarının bir göstergesi şeklinde yorumlanmalı.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle