GeriEkonomi Kongre lobisi iş başında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kongre lobisi iş başında

Türk turizmciler, uluslararası kongre ve şirket toplantılarını İstanbul`a çekebilmek için Avrupa`nın önemli kentlerinde lobi çalışması yapacak.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Genel Müdürü Orhan Sanus, ABD`deki 11 Eylül olaylarının ardından uluslararası kongrelerin ve şirket toplantılarının iptal edildiğini veözellikle gemi turizminin olumsuz etkilendiğini belirtti.

Sanus, şunları söyledi: ``Amerikalılar piyasadan ellerini eteklerini çekince bu dünyanın her tarafına yansıdı. İstanbul`un özellikle gemi turizminden çok büyükkaybı oldu.

Beş yıldızlı otel odalarını en fazla dolduran müşteri grubu, gemilerle gelen zengin Amerikalılardı. Daha önce 2-3 bin Amerikalı ile gelen gemiler, 50-60 kişiyle gelmeye başladı.

Ayrıca, büyük kongrelerin kaybı oldu. 11 Eylül`den sonra şirketlerin toplantıları çok büyük oranda azaldı. Burada da bayağı birdarbe aldık. 4-5 yıldızlı otellerin doluluk oranı yüzde 25-30`lara kadar düştü.``

Kısa dönemde ABD`den fazla bir beklenti olmadığı için Avrupaya bir çıkarma yapmak gerektiğini düşündüklerini belirten Sanus, önümüzdeki 5-6 ay içinde Avrupa`dan daha fazla iş toparlanabileceğini kaydetti.

Avrupa ile ilgili bir hareket planı hazırladıklarını bildiren Orhan Sanus, ``İstanbul Forum`` diye 35-40 kişilik bir lobi grubu oluşturduklarını, Lütfi Kırdar`ın yanı sıra beş yıldızlı otellerin, önde gelen seyahat acentaların temsilcilerinin grupta yer aldığını söyledi.

HEDEF 10 AVRUPA ÜLKESİ

Sanus, Avrupa`da Paris, Londra, Frankfurt, Hamburg, Barcelona, Madrid, Roma, Milano, Amsterdam ve Brüksel`i ana kentler olarak tespit ettiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

``35-40 kişilik grubu 3-4`er kişilik ekiplere böldük ve her ekibe bir kent verdik. Her ekip, o ülkenin önde gelen basın kuruluşlarına, sektör yazarlarına ve dergi temsilcilerine tanıtım yapacak. Türkiye`nin ve İstanbul`un nasıl bir yer olduğunu,savaşın ne kadar dışında ve ne kadar güvenli bir ülke olduğunu basın yoluyla duyurabilmek için lobi yapacağız. Aralık ve Ocak ayında buna başlayacağız.``

İstanbul`un altyapısı ile güvenliği ile Avrupa`nın bir parçası olduğunu vurgulayarak, Avrupa`da yapılacak toplantıların güvenli biçimde İstanbul`da yapılabileceğini belirten Sanus, İstanbul Forum`un amaçlarını şöyle anlattı:

``Birinci amacımız, 2002 yılı için şu anda rezervasyonları yapılmış bulunan kongre olsun, şirket toplantıları olsun, münferit ziyaretler olsun bunları kaybetmemek. İkinci amacımız ise, yeni toplantı grupları, kongreleri ve ziyaretleri Türkiye`ye çekebilmek.

Turizmciler olarak İstanbul ile belirlenen on kent arasında bir köprü kurduktan sonra, ikinci aşamada belki bir Türk Haftası veya bir defile düzenleyebiliriz.``

LÜTFİ KIRDAR`DA 9 BİN KİŞİLİK İPTAL

Lütfi Kırdar`daki organizasyonlar hakkında da bilgi veren Sanus, 11 Eylül olaylarının ardından bu yıla ilişkin 6 bin kişilik bir uluslararası kongrenin ve 3 bin kişilik bir şirket toplantısının iptaledildiğini, 2 bin kişilik bir toplantının da 2003 Ocak ayına ertelendiğini bildirdi.

İptal edilen organizasyonların parasını aldıkları için, yiyecek ve içecek gelirleri dışında maddi bir kayıpları olmadığını kaydeden Sanus, ``İptaller, 2002`ye sıçrarsa o zaman maddi kayıp doğacak. 2002 yılına 12-13 uluslararası kongremiz var. Bunlarla ilgili şu ana kadar olumsuz bir durum yok. Ama, iptal olup olmayacağını yılbaşından sonra göreceğiz`` diye konuştu.

Sadece uluslararası kongreler dikkate alındığında bu yıl 23-24 bin kongre delegesini ağırladıklarına işaret eden Sanus, 11 Eylül`den sonra daha yoğun olarak dış pazarlamaya önem verdiklerini söyledi ve ``Bütün gücümüzle ABD ve Avrupa pazarında faliyetlerimizi sürdürüyoruz`` dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle