GeriEkonomi Kongre fuarında ‘seçim’ yalnızlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kongre fuarında ‘seçim’ yalnızlığı

Kongre fuarında ‘seçim’ yalnızlığı

KONGRE, toplantı ve etkinlik (MICE) sektörünün en büyük uluslararası buluşmalarından ‘ACE of M.I.C.E. Exhibition’ bu yıl ikinci kez kapılarını açtı. Toplantıyı düzenleyenler ve sektör temsilcileri tarafından dünyanın en büyük organizasyonlardan biri olduğu ifade edilen kongrenin açılışında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan herhangi bir temsilcinin olmaması ise dikkat çekti. Toplantı ve kongre yani iş amaçlı yapılan turizmde 2.1 milyondan fazla kişiye hizmet veren Türkiye, dünyada 18. sırada yer alıyor. Türkiye’nin bu alanda elde ettiği gelir 2.5 milyar dolar seviyesinde iken, dolaylı yollarla elde edilen gelirin 7.5 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Haluk Dursun’un davetliler arasında yer aldığı organizasyona katılanlar arasında ise şu isimler yer aldı. “İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TÜRSAB M.I.C.E Komitesi Başkanı Selçuk Boynueğri ve Turizm Medya Grubu Genel Müdürü Volkan Ataman.” Devletin üst makamlarından birçok isme davetiye gönderdiklerini ancak geri dönüş alamadıklarını ifade eden fuarın organizatörleri, “Seçim dönemi olduğu için kimseye ulaşamıyoruz. Ulaştıklarımızda çalışmalardan dolayı katılamayacaklarını iletti. Keşke hepsini burada ağırlayabilseydik” dedi.

MORAL VERMELERİ GEREKLİ

Dünyada hızla gelişen toplantı ve kongre turizminden faaliyet gösteren yüzlerce firmanın katılım gösterdiği fuarda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan katılım olmasının sektörü üzdüğünü ifade eden bir başka sektör temsilcisi ise, “Rusya başta olmak üzere birçok ülkeden gelen turist sayısında düşüş beklenirken, en azından sektöre moral olması açısından katılmaları gerekiyordu. Ancak toplantı ve kongre turizmi sektörü tek başına birşeyleri başarmaya çalışıyor. Elimizde İstanbul ve Antalya gibi bir değer var. Bunları kullanıyoruz. Daha çok destekle daha fazla şey başarabiliriz” ifadelerini kullandı.

25 ülkeden
katılımcı var

26-28 Şubat tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde ziyaret edilebilecek fuar boyunca 800’e yakın yerli ve yabancı katılımcı ile 25 ülkeden 262 firma katıldı. Fuar, MICE sektörünün bilinirliğini artırmak amacıyla Turizm Medya Grubu ev sahipliğinde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) desteği ve Tatu Event’in genel koordinasyonunda düzenlendi. ACE of M.I.C.E. Exhibition 2015’e İspanya’dan Azerbaycan’a, Avusturya’dan Yunanistan’a 25 ülkeden etkinlik planlayıcıları ve kongre organizatörleri katılıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle