GeriEkonomi Koncuk: "Hedef yüzde 5 ama enflasyon yüzde 13'e dayandı hata payı yüzde 160"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koncuk: "Hedef yüzde 5 ama enflasyon yüzde 13'e dayandı hata payı yüzde 160"

Koncuk: "Hedef yüzde 5 ama enflasyon yüzde 13'e dayandı hata payı yüzde 160"

Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, memur ve emeklilerin maaş zamlarının gerçekte hedeflenen enflasyona göre belirlendiğini iddia etti. Koncuk, "Hedef enflasyon yüzde 5 ama gerçekleşen yüzde 13. Hata payı yüzde 160. Her yanlış hesap maaşlarımızın cebimizden uçup gitmesine neden olmaktadır. Son bir yılda maaşımızda ortalama erime 85 lira" dedi.

MAAŞLAR ORTALAMA 85 LİRA ERİDİ

Türkiye Kamu-Sen'in yaptığı hesaba göre 2016 Kasım-2017 Kasım döneminde, yani son bir yılda memur ve emeklilerine kümülatif yüzde 10, 12 zam yapıldı. Ancak aynı dönemde enflasyon yüzde 12,98 arttı. Böylece verilen enflasyon farkına rağmen, memur ve emeklisinin maaşı yüzde 2,86 oranında geriledi. Ortalama memur maaşındaki erime 85 lira olarak hesaplandı.

BAŞKAN, MEMUR-SEN'E ÇATTI

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, bu erimeye Aralık ayı da eklendiğinde mağduriyetin daha da büyüyeceğine dikkat çekti. Yaptığı açıklamada isim vermeden, toplu sözleşme imza yetkisine sahip olan Memur-Sen'i eleştiren Koncuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her yıl hedeflenen enflasyon ile gerçekleşen enflasyon arasında ortaya çıkan fark kabul edilebilir olmaktan uzaktır. 2018 yılı enflasyon hedefi revize edilmeli ve memur ve emeklilere yapılacak maaş zamları da aynı oranda artırılmalıdır.

Yapılan enflasyon farkı ödemesi, maaşlardaki erimenin yalnızca bir aylığına telafi edilmesi anlamına gelirken gerçekte ise çalışanlara sıfır zam verildiğinin bir göstergesi olmaktadır. Dolayısıyla çalışanlarımıza enflasyon farkı ödenen her dönem, aslında maaşlarının açıklanan enflasyon kadar arttığı ama gerçekte hiç yükselmediğinin de resmen tescilidir.

ETKİSİZ YETKİLİ KONFEDERASYON

Her ne kadar kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaşları toplu sözleşme ile belirlense de etkisiz yetkili konfederasyon sayesinde, yıllardır maaş zamları, bu bütçe kanunları çerçevesinde tahmin edilen enflasyon çerçevesinde gerçekleşmektedir. Ancak, enflasyonun yanlış tahmin edilmesi nedeniyle daima kamu görevlileri ve emeklilerimiz mağdur edilmektedir. Sene başında bütün hesapların %5’lik hedefe göre yapıldığı yılda gerçekleşen enflasyon yüzde 13’e dayanmıştır. Dolayısıyla enflasyondaki hata payı yüzde 160 olmuştur. Bu hiç kimsenin kabullenemeyeceği bir durumdur.

Merkez Bankası’nın Kasım ayında yaptığı enflasyon tahminleri dahi gerçekleri görmekten uzaktır. Buna göre Merkez Bankası’nın 2017 enflasyon tahmini yüzde 9,8 olarak revize edilmiştir. Oysa şu anda bile yıllık enflasyon yüzde 12,98’dir. Yılın sona ermesine 1 ay kala, ekonominin kalbi durumundaki kurumun dahi gerçekten bu denli uzak tahminlerde bulunması, insanın aklına başka şeyler getirmektedir.

Bu tahminlerde ve hedeflerdeki her sapma, memur maaşlarına yapılması planlanan zamları doğrudan etkilemekte, her yanlış hesap maaşlarımızın cebimizden uçup gitmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla yol yakınken bütçede, 2018 için hedeflenen enflasyonun gerçekçi bir rakama çekilmesi ve aynı oranda memur ve emeklilere yapılacak maaş zamlarının da güncellenmesi, milyonlarca vatandaşımızın önümüzdeki yıl rahat bir nefes alması için mecburi olarak görülmektedir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle