GeriEkonomi “Komşularımız gibi battıktan sonra mı önlem alsaydık”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Komşularımız gibi battıktan sonra mı önlem alsaydık”

“Komşularımız gibi battıktan sonra mı önlem alsaydık”
refid:21583488 ilişkili resim dosyası

TUSKON’un 10. Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Zamanında tedbir almanın çok önemli olduğunu belirterek, ''Bu kararları vermek uygulamak kolay değil. Kısa dönemde rahatsızlık ve hoşnutsuzluk olabilir. 'Komşularımız gibi battıktan sonra mı bu adımları atsaydık' ''dedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON),  10. Başkanlar Kurulu toplantısını 7 üye federasyonu ve 173 dernek başkanının katılımıyla gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Avrupa'da bir çok ülkenin bir yangın yerine döndü ciddi sosyal krizin içine düşmüş durumda bu ülkeler. Zamanında iyiyken, istikrar varken zor kararlar almak çok önemli.

Kolay değildir, kongre haftamız ve 2013-2014-2015 seçim yıllarımız biz bazı fiyat ayarlamaları zorunda kaldık. Başbakanımızın bu konudaki yorumu çok manidardır 'Komşularımız gibi battıktan sonra mı bu adımları atsaydık' dedi. Zamanında tedbir çok önemli. Bu kararları vermek uygulamak kolay değil. Kısa dönemde rahatsızlık ve hoşnutsuzluk olabilir ama ülkenin uzun vadeli istikrarı için gerçekçi olmak zorundayız dengeleri mutlaka dikkatli yürütmek zorundayız'' diye konuştu.                       

OECD ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke olacağız”

2008 sonu, 2009 başlarında tüm dünyayı etkilemeye başlayan ekonomik küresel krizin farklı evrelerden geçerek devam ettiğini vurgulayan Ali Babacan, “Bu kriz safhalar geliştirerek devam eden bir kriz. Kriz öncesi ile bugünü mukayese ettiğimizde dünyanın büyüme oranı düşmüş durumda, gelişmiş ekonomilerin potansiyel büyüme oranlarında ciddi düşüşler var.

Dünya ekonomisi ve Avrupa’daki daralmalara rağmen 2008 krizinden önce aldığımız önlemlerle krizden korunduk. OECD verilerine göre 2012 ve 2017 yılları arasında Türkiye 5.2 oranıyla OECD ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranına sahip ülke olacak” dedi. Yüksek büyüme yaşadığımız yıllarda riskleri de fark ettiklerini ifade eden Ali Babacan, “2008 krizinden önce mali disiplin, fiyat istikrarı sağladık, bankacılık reformunu tamamladık. İşler iyiyken kötü günlerin hazırlığını yaptık. Bankacılık sektöründe çok önemli adımlar attık. Bizi krizden koruyan önlemlerden biri oldu.2012, 2013 ve 2014 yılında düşük ama daha sürdürülebilir büyüme yaşayacağız” diye konuştu.

Geleneksek ihracat pazarlarımızda daralmalar yaşandığını aktaran Ali Babacan, “2008 yılından beri süren ekonomik kriz yılında gelişen ekonomileri vurdu. Hızla başka pazarlara yönelip pazarlarımızı geliştirmemiz gerekiyor. Asya’da Güneydoğu’da Yoğun bir iş potansiyeli var. Malezya’nın 1 numaralı ihracat pazarı ABD ilen şu anda Çin. Çin,İstatistiklere göre 2017 ile 2020 yılında ABD’yi geçecek dünyanın en büyük ekonomisi olacak. O coğrafyaya şimdiden gitmek e iş birliği oluşturmak önemli” diye konuştu.

“Elin Taşıyla Elin Kuşunu Vuruyoruz”

Türk iş adamları ve girişimciliğinden övgüyle bahseden Ali Babacan, “Enerji ithalatçısı bir ülkeyiz. Bir nevi, elin taşıyla elin kuşunu vuruyoruz. 54 milyar dolar enerji ithalatı yapıp, tekstil ürünü üretiyoruz. otomotiv üretiyoruz ve bunları dünyaya satıyoruz Türkiye’nin geniş petrol yatakları ve doğalgazı bulunmuyor ancak bizim en önemli zenginliğimiz dünyanın her yerinde iş yapabilen her coğrafyaya uyum sağlayan girişimci ruhumuz” dedi.

Türk iş adamlarının dünyadaki görünürlüğünü artırdığı niçin TUSKON’a teşekkürlerini sunan Ali Babacan, “2 yıl önce Başkanlar Kurulu Toplantısına katıldığımda TUSKON’un üye sayısı 15 bindi şu anda 43 bin bu kadar kısa sürede bu rakamlara ulaşmak insanımızın dinamizmini ve iş yapma isteğini gösteriyor.

Moskova, Brüksel Türkiye’nin sensi haline geldi sadece ticaret değdi birçok siyasi konuda da Türkiye’de olan biteni yurt duşuna anlatmakta vesile oldu. Ticaret köprüleriyle Türk iş dünyasın adını duymadığı coğrafyalara açılım yaptı. 2008 12 büyük elçilik olduğu dönemde 34’e çıkarmayı kararlaştırdık o kararı alırken görüşler aldık en çok görüşünü aldığımız TUSKON oldu. Hangi ülkelerde büyük elçilik açmamız gerektiğini öğrenmemizde yardımcı oldular. Bu katkılarından dolayı kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Rüzgar dursa bile küreklere asılacağız

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise 2013 yılının 2012’ye göre daha zor olacağını belirterek, “Gelecek yıl dünya ekonomisinde küçülme ve bölgemizde politik risklerin fazla olduğu bir yıl ne olacak” dedi.

Dünyadaki bu olumsuz koşullar Bu zorluklara rağmen risk alma gücü yüksek müteşebbis iş adamlarımız olduğunu vurgulayan Rızanur Meral, “Rüzgar dursa dahi küreklere asılacağız. Dünya ekonomisindeki payımızı artıracağız dünyadaki bu dalgalanmalardan çalkantılardan güçlenerek alacağız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan istekte bulunan Rızanur Maral şunları söyledi: “Sayın Babacandan, bir ricamız var bakanlık kuruluları, bürokratların Türkiye’de yeni iş yapma normları çıkarmak yeni genelgeler hazırlıyorlar. Ancak bunları gerçek anlamda uygulandığında rekabet gücümüzü azaltıyor performansın etkiliyor. Yeni normlara geçiş sürecini daha uzun süreye yaymalıyız. Dünyanın çalkantıdan geçtiği bu dönemde Türk iş dünyasının üstüne ek yükler yüklenmemesini istirham ediyoruz. Türk iş dünyası olarak yeni anayasa beklentimiz devam ediyor. TUSKON olarak yeni anayasaya üyelerimizle birlikte tam destek veriyoruz.”

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle