Komşuda şok! Borsa çakıldı

Hürriyet Haber
29.12.2014 - 11:44 | Son Güncelleme:

Yunan borsasında cumhurbaşkanının seçilememesi sebebiyle kayıplar yüzde 10'a dayandı.

Yunanistan'da bugün yapılacak olan ve ülkenin IMF'den aldığı kredilerin yeniden müzakere riskini doğuran cumhurbaşkanlığı seçiminin son turu öncesinde yatırımcılar temkinli davranırken, Atina borsasında kayıplar yüzde 10'u buldu.

Yunanistan'da, koalisyon hükümeti ve bazı bağımsız milletvekilleri tarafından desteklenen cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas'ın, seçimin üçüncü turunda da yeterli oyu alamadığı bildirildi.

Komşuda şok Borsa çakıldı KOMŞUDA ERKEN SEÇİMDimas, parlamentoda bugün yapılan oylamada, seçilebilmek için gerekli 180 oya ulaşamadı. Dimas'ın tek aday olduğu seçimde 168 "evet" oyu çıktı, 132 milletvekili de çekimser oy kullandı.

Dimas, birinci ve ikinci turda da yeterli oyu alamamıştı.

Yunanistan Anayasası'na göre, üç turda da cumhurbaşkanı seçilememesi nedeniyle meclis başkanının kararıyla parlamentonun 10 gün içerisinde feshedilmesi ve erken genel seçime gidilmesi gerekiyor.

Erken seçimin 25 Ocak ya da 1 Şubat'ta yapılacağı belirtiliyor.

Yapılan genel seçim anketlerine göre Yunanistan'ın AB ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) aldığı krediyi yeniden müzakereye açmak isteyen aşırı sol Syriza partisi önde gidiyor.

Yatırımcılar Syriza'nın genel seçimlerde galip gelmesinden kaygı duydukları gibi, İspanya ve İtalya'da da hükümetin tasarruf tedbirlerine karşı gelen benzer hareketlerin güçlenmesinden endişeleniyorlar.

Yunan borsasındaki düşüşe paralel olarak İtalya ve İspanya borsası bankalardaki satışlar öncülüğünde yüzde 1 ekside seyrediyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı