Komili Su'da iflas davası kavgası

Hürriyet Haber
01.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tüsiad eski Başkanı Halis Komili'nin yönetim kurulu başkanı olduğu Komili Su aleyhine şirket yönetim kurulu üyeleri Aykut ve Müjde Heves Gürlek'in açtığı iflas davasına jet itiraz geldi. Başkan Halis Komili, şirketin diğer yönetim kurulu üyesi Fatma Mc Carthy ile İstanbul Adliyesi'ne gelerek davanın açıldığı mahkemeye itiraz dilekçesi sundu. Komili, B grubu hisse sahibi iki ortağının iflas isteyemeyeceğini vurgulayarak ‘‘Amaç sansasyon yaratıp Komili ünvanını yıpratmak’’ dedi ve davanın reddini istedi.

İstanbul 1'inci Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuran Komili Su Sanayii ve Ticaret A.Ş. ile yönetim kurulu üyeleri Aykut Gürlek ve Müjde Heves Gürlek, iflas isteminde bulunmuşlardı. Davacı Gürlek çifti yönetim kurulu başkanı Halis Komili'yi şirket üzerinde hegemonya kurarak mali durumu kendilerinden gizlediğini öne sürmüşlerdi. Şirket denetçisi Sedat Atkın'ın Komili Su bünyesinde yaptığı inceleme sonucu şirketin Halis Komili'ye ait Komili Pazarlama Dış Ticaret A.Ş. ile Komili Sabun Kozmetik Sanayii ve Ticaret A.Ş.'ne borçlandırıldığının tesbit ettiği de öne sürülmüştü.

Gürlek çifti 1997 yılında 257 milyar liraya ulaşan şirket zararının 1998 yılında daha da büyüdüğü, Komili Su'nun kesinleşen 742 milyar liralık borcu nedeniyle Komili'nin icra takibine geçtiği, bir kısım malvarlığının satıldığı iddiasında bulunmuştu. Başvuruda ana sözleşmeye aykırı, kasıtlı ve ortaklardan gizlice yapıldığı öne sürülen işlemler sonucu şirket pasifinin aktifini geçtiği vurgulanarak iflas isteminde bulunulmuştu.

HUSUMET YÜZÜNDEN

Komili Su'nun yönetim kurulu başkanı Halis Komili, davanın açıldığı İstanbul 1'inci Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurarak verdiği itiraz dilekçesinde şirketin A grubu hisselerine sahip olduğunu, B grubu hisse sahibi iki yönetim kurulu üyesinin iflas isteyemeyeceğini söyledi. Başkan ve şirket temsilcisi olarak Komili Su'nun iflası yönünde herhangi kişisel ya da idari meclis kararının alınmadığını vurgulayan Komili davanın 'Husumet'ten kaynaklandığını öne sürdü. Komili, Gürlek çiftinin sermaye artırımını engellemek için genel kurul toplantılarına katılmadığını, eğer bir engel çıkarmazlarsa 1 Mart 1999'da olağan genel kurulun yapılacağını kaydetti. Şirketin nakit sorundan Gürlek çiftinin sorumlu olduğunu öne süren Komili, dilekçesinde ‘‘Asıl amaç Komili ünvanı hakkında sansasyon yaratmaktır’’ dedi ve davanın reddini istedi.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı