GeriEkonomi Kolay para bitiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kolay para bitiyor

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, ‘Yüksek reel faizler azaldığı için artık kolay para kazanma dönemi bitiyor’ dedi. Kurtul, kamu bankalarına, ‘mevduat faizinizi özel bankalardan düşük tutun’ çağrısı yaptı.

AKBANK Genel Müdürü Zafer Kurtul, Türk bankacılık sisteminin önemli değişiklikler yaşadığını belirterek, son günlerdeki kamu bankalarının piyasalarda daha aktif hale gelmesine yönelik tartışmalara, ‘Kamu bankaları özellikle mevduat faiz politikasına dikkat etmeli, kamu bankalarının mevduat faizlerinin özel bankalardan daha düşük olması gerekir’ diyerek katıldı. Kurtul, kamu bankalarının faiz politikasını da anlayışla karşıladığını söyledi. Kurtul, bankacılıkta kolay para kazanma döneminin de adım adım bittiğini vurguladı.

Axess’in yeni ‘Uçak biletiniz elinizde, chip-paranız cebinizde’ uçuş kampanyasının tanıtım toplantısında konuşan Zafer Kurtul, Türkiye’nin enflasyondan kurtulmaya başladığını, faiz oranlarının düştüğünü, GSMH’de önemli gelişmeler olduğunu kaydetti. Kurtul, ‘Merkez Bankası tedbirli şekilde gecelik faiz oranlarını düşürüyor. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı, enflasyonla savaşta çok önemli unsurlardan biri. Merkez Bankası tedbirli yaklaşımıyla güveni artırıyor. Bugüne kadar özellikle Süreyya Serdengeçti’nin destekleyici yaklaşımına çok teşekkür ederiz’ dedi.

Kurtul, ‘Yüksek reel faizler azaldığı için artık kolay para kazanma dönemi bitiyor. Müşteri hizmet kalitesini artırmak, verimli çalışmak, maliyetleri düşürmek çok önemli başarı kriterleri. Sektörümüz her geçen gün daha güçlü hale geliyor’ diye konuştu. Kurtul, yabancı bankaların sektöre girmesinin sermaye ihtiyacını gidermeye önemli katkılar sağladığını söyledi.

Kurtul, bankacılıkta haksız rekabetin giderilmesi, sektörün Avrupa normlarına getirilmesi konusunda da adım atılması gerektiğini dile getirerek, BDDK’nın bağımsızlığının son derece önemli olduğunu vurguladı.

KAMUYA ANLAYIŞ

Kurtul, bireysel kredilerde ciddi bir artış olduğunu belirtilerek, kamunun uyguladığı faizle agresif şekilde yer almasının kendilerine nasıl yansıdığının sorulması üzerine, rekabet ortamında kamu bankalarının uyguladığı faiz politikasını anlayışla karşıladıklarını söyledi.

Zafer Kurtul, kamu bankalarının özellikle mevduat faiz politikasına dikkat etmesi gerektiğini belirterek, ‘Kamu bankalarının mevduat faizlerinin özel bankalardan daha düşük olması gerekir’ diye konuştu. Bu yılın sonunda yüzde 12 enflasyon beklediklerine işaret eden Kurtul, ‘Kredi faizlerinin yıllık bileşikte yüzde 25 seviyesinde olduğunu düşünürsek, 11-12 puan civarında bir reel faiz var. Bu, reel faiz artı risk primi... Ekonomik stabilite geliştikçe reel faiz artı risk priminin 12 seviyelerinden 6-7 seviyesine inmesi lazım’ dedi. Kurtul, bu yıl sonunda bono faizlerinin yüzde 16-17 seviyesine inmesini beklediklerini bildirdi.

Axess kullanan istediği uçak biletini kazanacak

AXESS
’in, 1 Nisan-31 Temmuz tarihleri arasında yeni bir uçuş kampanyası düzenlediği açıklandı. Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Binbaşgil, kampanya kapsamında alışveriş yapan Axess kullanıcılarının hem chip para hem de uçak bileti kazanacaklarını belirterek, müşterilerin istedikleri havayoluyla uçabileceklerini, sezon farkının bilet fiyatlarına yansıtılmayacağını, alan vergisinin Axess tarafından ödeneceğini ve kazanılan biletlerin sahiplerine ücretsiz kurye aracılığıyla ulaştırılacağını bildirdi.

Kampanya kapsamında 10 milyar liralık alışveriş yapan kart sahiplerinin yurtiçi bileti kazanacaklarını belirten Binbaşgil, 20 milyar liralık alışveriş yapanların Avrupa, Kuzey Afrika, Yakındoğu, Ortadoğu ve Uzak Asya ülkelerine, 30 milyar liralık alışveriş yapanların Uzakdoğu ve Kuzey Amerika’ya, 40 milyar liralık alışveriş yapanların da herhangi bir ülkeye bedava uçabileceğini belirtti.

Soruları da yanıtlayan Binbaşgil, kampanyayla 50 binin üzerinde uçak bileti kazandırmayı düşündürdüklerini bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle