GeriEkonomi Köhler'den siyasi birlik çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köhler'den siyasi birlik çağrısı

Uluslararası Para Fonu IMF'nin Başkanı Horst Köhler, Türk hükümetine birlik içinde programı mümkün olduğu kadar güçlü şekilde uygulaması çağrısında bulundu.

İcra Direktörleri Kurulu'nun Türkiye'ye 1.5 milyar dolarlık ikinci kredi dilimini onaylamasının ardından yaptığı açıklamada Köhler, Türk hükümetinin programı uygulama yolunda güçlü ve kapsamlı çabalarını övdü. Ancak bazı önlemlerin uygulanmasındaki belirsizliklerin, gecikmelere yol açtığını da söyledi. Köhler, bundan sonra programın harfiyen uygulanmasının faiz oranlarını düşüreceği umudunu dile getirdi.

Köhler açıklamasında 8'inci gözden geçirme işleminin tamamlanmasını onaylayan IMF'nin ‘‘Türk hükümetinin güçlendirilmiş programı uygulama yolundaki güçlü ve kapsamlı çabalarını tebrik ettiğini’’ iletti. ‘‘Ekonomiyi yeniden yapılandırma ve Türkiye'nin ekonomik temellerini ilerletme yolunda önemli mesafe katedilmiştir’’ diyen Köhler, IMF'nin Türk hükümetine tavsiyesini şöyle aktardı:

‘‘Ancak bazı önlemlerin uygulanmasına ilişkin belirsizlikler, programdan tam yararlanılmasını geciktirmiştir. İleriye bakıldığında IMF, programın, siyasi birlik içinde mümkün olduğu kadar güçlü şekilde uygulanması çağrısında bulunmaktadır. Bunun sağlanması ve IMF'nin tam desteği, Türkiye'yi düşük enflasyon ve sürdürülebilir büyümeye götürebilecek en iyi yoldur.’’

Köhler, şu noktalara dikkat çekti:

Programdaki parasal hedeflere ulaşmaya devam edilmesi, hükümetin mümkün olan en erken zamanda resmi enflasyon hedefini belirleme hazırlıklarının sürdüğü önümüzdeki dönemde de önemli olacak.

Kamu işçilerine yapılan zamlar ve buğday taban fiyatı kararlarının etkileri yakından izlenmelidir ve gelir politikası güçlendirilmeli.

Genel olarak bakıldığında programın harfiyen uygulanmasının, faiz oranlarını şu andaki yüksek seviyelerden aşağıya düşürmesi ve programın başarısını sağlaması gerekli.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle