GeriEkonomi Koç'tan yatırımcıya tahvil ihracı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koç'tan yatırımcıya tahvil ihracı

Koç'tan yatırımcıya tahvil ihracı
refid:4849602 ilişkili resim dosyası

Koç Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri (Koç Finans), uzunca bir aradan sonra Türkiye'de ilk yurt içi özel sektör tahvil ihracını gerçekleştirecek. Tahviller, Garanti Yatırım aracılığıyla yurtiçi bireysel ve kurumsal yatırımcılara satılacak.

Toplam 100 milyon YTL nominal değerli tahviller, halka arz edilmek suretiyle 3-4 Ağustos 2006 tarihlerinde satılacak.

Tahviller, iki yıl vadeli 6 ayda bir kupon ödemeli ve vade sonunda ana para ödemeli olacak. Tahvillerin vade sonu tarihi 4 Ağustos 2008, kupon ödeme tarihleri ise 5 Şubat 2007-6 Ağustos 2007-4 Şubat 2008-4 Ağustos 2008 olacak.

İhraç, halka arz edilmek suretiyle gerçekleştirilecek. Tahviller İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem görecek.
Altı ayda bir kupon ödemeli olan tahvilin yıllık basit faiz oranı yüzde 20,16, yıllık bileşik faiz oranı ise yüzde 21,18 olacak.

Nominal değeri 100 YTL olan bir adet tahvilin satış fiyatı 100 YTL, minimum satış miktarı ise 10 adet olarak belirlendi. Tahvillerin satış ve başvuru şekli sabit fiyatla talep toplanması yöntemiyle olacak. Söz konusu halka arzdan tahvil almak isteyen tasarruf sahiplerinin, talep süresi olan 3-4 Ağustos 2006 tarihlerinde Garanti Bankası şubeleri üzerinden talep formu doldurmaları ve tahvil bedellerini peşin ödemeleri gerekiyor.

"YÜKSEK TALEP GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Koç Finans Yönetim Kurulu Başkanı Rüşdü Saracoğlu, konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, 100 milyon YTL'lik tahvil ihracının Koç Topluluğunun özellikle finansman alanında geliştirdiği ürünlerin bir devamı olduğunu söyledi. Saracoğlu, borsaya kote olacak bir tahvili ilk defa kendilerinin çıkardığını belirtti.

Koç Finans Genel Müdürü Kürşad Öçel de ekonomideki olumlu gelişmeler ve kamu kesimi borçlanma gereğinin azalmasının özel sektör tahvil ve bono ihraçlarına zemin hazırladığını ifade ederek, “Koç Finans 2006'ın ilk çeyreğinden bu yana yürüttüğü çalışmalarını sonuçlandırmış ve 2 yıl vadeli 6 ayda bir faiz ödemeli 100 milyon YTL tutarında özel sektör tahvili ihraç etme aşamasına gelmiştir” dedi.

Koç Finansın yaptığı bu ihraç ile yatırımcılara hem devlet tahvili ve Eurobond yatırımı dışında uzun vadeli yatırım aracı seçeneği sunduğunu hem de şirketlere işletme kredisi veya hisse senedi ihracı dışında finansman alternatifi yaratmada öncülük etmiş olacağını ifade eden Öçel, Koç Finansın gelecekte de sermaye piyasası araçlarını finansman politikasında etkili olarak kullanmayı hedeflediğini kaydetti.

Ağırlıklı olarak otomotiv ve dayanıklı tüketim sektörlerinde faaliyet gösteren Koç Finansın geçen yıl kredi toplamını yüzde 93 artırarak yaşayan tüketici kredisi hacmini 700 milyon YTL'ye ulaştırdığını söyleyen Öçel, Koç Finansın geçen yıl net karını yüzde 140 oranında artırdığını belirtti. Öçel, Koç Finansın 2 milyon civarında tüketici kredisi verdiğini bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle