Koç ve Sabancı istedi lisanslar iptal edildi

AYSEL ALP/ANKARA
20.01.2015 - 01:24 | Son Güncelleme:

v

ayalp@hurriyet.com.tr

EPDK'nin 10 Aralık ve 25 Aralık 2014 tarihli kararları bugünkü Resmi Gazete'te yayımlandı.

17 şirkete lisans veren EPDK, aralarında Erpiliç, Enerjisa ve Aygaz'ın da bulunduğu 24 şirketin lisansını iptal etti.
VERİMSİZ OLDUKLARI İÇİN İPTAL İSTEDİLER

Enerjisa'nın 2005 tarihli üç lisansı için, Adana, Çanakkale ve Mersin doğalgaz santralları, verimlilik oranı yüzde 60'ın altında kaldığı için iptali istendi. Şirket yetkilileri neden iptal istediklerini şöyle açıkladılar:

600 MW'LIK BANDIRMA'YI 2016'DA DEVREYE ALACAĞIZ"

“Enerjisa’nın üretim faaliyetlerinde önceliği, varlıklarını sektörün ihtiyaçlarına göre en etkin şekilde yönetebileceği dinamik ve esnek bir yapıya sahip olmaktır.
Bu kapsamda Enerjisa olarak, üretim portföyümüzün dinamik yönetimi ve optimizasyonu üzerinde çalışıyoruz. EPDK kararında konu olan, söz konusu süreç ise bu stratejimiz çerçevesinde sürdürülmektedir. Adana, Çanakkale ve Mersin doğal gaz santrallarımızı düşük verimliliğinden dolayı rekabetçi olmamasından dolayı üretim faaliyetlerinin durdurulmasına 1 sene önce karar verilmiş ve Enerjisa olarak EPDK'ye bu yönde kendi stratejimiz paralelinde başvuru yapılmıştır. Bu karara paralel olarak, portföyümüzde bulunan Türkiye’nin en verimli Bandırma I santralına ek olarak 2014 yılında inşasına başladığımız, verimliliği %60'ın üzerinde olan 600 MW’lık Bandırma II Kombine Çevrim santralımızı 2016 yılında devreye almayı planlıyoruz."

KOÇ DA KENDİ İSTEDİ

Koç Grubu şirketlerinden Aygaz'a ait 2006 tarihli LPG Depolama lisansı da yine şirketin kendi isteğiyile 18 Aralık 2014 tarihli kurul kararıyla iptal edildi. EPDK yetkilileri şirketin kendi talebi olduğuna dikkat çektiler.

CUMHURBAŞKANI AÇACAK KOÇ, SABANCI MİSAFİR OLACAK

Başkent Ankara yarın Enerji Piyasaları Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışını yapacağı zirvede Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Zorlu, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ile OMV Group Ceo'su Gerhard Rois de katılacak.

EPDK evsahipliğinde, Enerji Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen zirvede Enerji Piyasalarında Düzenleyici Çerçeve ve Tüketicinin Günlendirilmesi: Yeni Düzenlemeler ve Politikalar teması ile sektöre ilişkin değerlendirmeler olacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı