GeriEkonomi Koç’un Özbekistan keyfi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koç’un Özbekistan keyfi

KOÇ'un Özbekistan devlet kuruluşu

Uzauto ile Semerkant'ta kurduğu SamKocauto fabrikası Cumhurbaşkanı Demirel ve Özbekistan Cumhurbaşkanı

İslam Kerimov tarafından açıldı. 64.2 milyon dolarlık bu fabrikanın açıldığı gün 100 milyon dolarlık Arçelik yatırımı kararı açıklandı. Koç ayrıca Özbekistan’da leasing şirketi de kuracak.

KOÇ Holding, yurt dışındaki en büyük yatırımını SamKocAuto fabrikasıyla gerçekleştirdiği Özbekistan'a iyice açıldı. 64.2 milyon dolarlık bu kamyon-midibüs fabrikasının açılış günü, Koç Grubu'nun amiral gemisi Arçelik'in Özbekistan'da 100 milyon dolarlık buzdolabı yatırımı yapacağı açıklandı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, ‘‘Arçelik'in yatırımı görüşmeleri son safhaya geldi’’ derken, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, ‘‘Arçelik'in yatırımıyla ilgili kararı imzaladım’’ açıklamasını yaptı.

Koç Grubu'nun Özbekistan devlet kuruluşu Uzauto firmasıyla yüzde 50-50 ortaklıkla Semerkant'ta kurduğu SamKocAuto fabrikasının kurdelasını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile İslam Kerimov dün birlikte kesti. Böylece, yılda 5 bin ticari araç üretecek fabrika resmen devreye girdi.

DESTEĞE DEVAM

Demirel açılışta yaptığı konuşmada, ‘‘Türkiye, Özbekistan'ın kalkınma çabalarını desteklemeye devam edecektir’’ dedi.

Özbekistan'da ekonomik alanda kısa zamanda kaydedilen gelişmeler ve başarılı kalkınma hamleleri sonucunda refahın daha da artmış olmasına sevinçle tanık olduklarını kaydeden Demirel, şöyle konuştu:

‘‘Bu gelişmeye çok sayıda Türk şirketi ve yatırımları ile Türkiye'nin de katkıda bulunmasından bahtiyarlık duyuyorum. Türkiye'nin en büyük sanayi grubu Koç Holding'in yurtdışındaki en büyük yatırımı olan bu tesisin Özbekistan'ın ekonomisine ve halkının refahına büyük yarar sağlayacağına yürekten inanıyorum.’’

YATIRIMLARIN ARTIRILMASI

Konuşmasında, ‘‘Türk girişimcisinin, Türk işgücünün bugün ulaştığı göz kamaştırıcı seviye gurur duyduğumuz bir gelişmedir’’ diyen Cumhurbaşkanı Demirel, Türk girişimcilerinin birikimlerini ve becerilerini kardeş Özbekistan'ın hizmetine sunmak hususunda kararlı ve heyecanlı olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

‘‘Girişimcilerimizin bu doğrultuda Özbekistan'daki yatırımlarını arttırmaları devletimizin temel önceliğidir. Bu bağlamda, ortak yatırımların yanısıra Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine de gayret etmemiz gerektiğine inanıyorum.’’

Demirel, Özbekistan'da halen 20'den fazla Türk firmasının temsilcisinin ve 300'ün üzerinde Türk-Özbek ortak firmasının faaliyette olduğunu belirtti.

Açılışta konuşan Rahmi Koç da, ‘‘Ticari araç ve ev aletleri ürettikten sonra ikinci adım, bunların satımı için finansman mekanizmasını devreye sokmaktır. Dolayısıyla bankacılık ve Leasing konularındaki çalışmalarımız da devam etmektedir’’ dedi. Türk Cumhuriyetleri ve Orta Asya Toplu taşımacılık sektörünün açığının kapatılmasına katkı sağlayacak SamKocAuto JSC Fabrikası, ''Otoyol Sanayi'' lisansı ile 23 ve 29 kişilik şehiriçi-şehirlerarası, 29 ve 50 kişilik belediye ve toplu taşıma amaçlı midibüs ve 1.5 tondan 5 tona kadar yük kapasiteli hafif kamyon üretecek. Fabrika, yüzde 50 Koç Topluluğu ve yüzde 50 Özbekistan Cumhuriyeti'ne ait ‘‘Uzautosanoat’’ firması tarafından 64 milyon 118 bin dolar sermayeyle kuruldu. Sermayesinin 23.2 milyon doları Türk Eximbank kredisiyle karşılandı.

Seçim ertelenirse hayal kırıklığı olur

KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkan Rahmi Koç, seçimlerin ertelenmesinin hayal kırıklığı yaratacağı uyarısında bulundu. Rahmi Koç, Koç Topluluğu'nun tarihi İpek Yolu üzerinde Özbekistan'ın Semerkant kentinde kurulan SamKocAuto JSC'nin açılış töreni öncesi düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

‘‘Seçimler ertelendiği taktirde hükümetin istifa edip boşluk yaratması fevkalede tehlikeli ve sakıncalıdır’’ diyen Koç, 1999'un herkes tarafından dikkatle izlenmesi gereken bir yıl olduğunu vurguladı. Koç, seçimler konusunda şunları söyledi: ‘‘Gönül arzu ederdi ki seçimler iki kademeli yapılsın. Yani evvela mahalli seçimler bir müddet sonra da genel seçimler yapılsın. Fakat karar alındığına göre buna boyun eğmekten başka bir durumumuz yok.’’

Türkiye'nin henüz krizi atlatamadığını belirten Koç, şöyle konuştu: ‘‘Daha önümüzde çok dikkatli olunması gereken iki yıl var. Hükümetlerimizin ve idarecilerimizin zamanında zecri tedbirler alması icap ettiği zamanda kuvvetli hükümetlere ihtiyacımız var.’’
Yorumları Göster
Yorumları Gizle