GeriEkonomi Koç’un ikinci bankası sektörde üçüncü olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koç’un ikinci bankası sektörde üçüncü olacak

KOÇ Topluluğu'nun Unicredito İtaliano ile yüzde 50-50 ortaklığı olan Koç Finansal Hizmetler'in, sektörün önde gelen bankalarından Yapı Kredi'nin yüzde 57.4'ünü alması ile bankacılık sektöründe büyüklük sıralaması da değişecek. Koç Finansal Hizmetler'in tek bankası olan Koçbank çatısı altında birleşmenin yapılması halinde grup, sektörde 8'inci sıradan 3'üncü sıraya yükselecek. Geçtiğimiz yılın dokuz aylık dönemi itibariyle 9.2 katrilyonluk aktif büyüklüğü ile Koçbank sektörde 8'inci sırada bulunuyor. Yapı Kredi ise 24.6 katrilyonluk aktif büyüklüğü ile 5'inci sırada yer alıyor. Yapı Kredi

Bankası'nın satın alınıp Koçbank'la birleştirilmesi halinde, 33.8 katrilyonluk büyüklük ortaya çıkacak. Bu büyüklük ile Koç-Unicredito ortaklığı Akbank'ın önüne geçerken, sıralamada Ziraat ve İş Bankası'nın hemen ardında yer alacak.

10.600 PERSONEL:

2004 yılı eylül ayı sonu itibariyle 10 bin 600 personelin çalıştığı YKB’nin sermayesi 752.3 trilyon lira düzeyinde bulunuyor. Banka dokuz aylık dönemi 8.8 trilyon lira net kárla tamamlamıştı. Koçbank'ta ise yine aynı dönem itibariyle 3 bin 596 personel çalışırken, sermayesi 430 trilyon lira düzeyinde bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle