GeriEkonomi Koç’un dünürü 96 yıllık tekstil işini bıraktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koç’un dünürü 96 yıllık tekstil işini bıraktı

Koç’un dünürü 96 yıllık tekstil işini bıraktı
refid:3849951 ilişkili resim dosyası

Koç Ailesi’nin dünürleri, İzmir’in önde gelen ailelerinden Giraudlar da tekstil üretiminden çekildi. Ailenin sahip olduğu Ren Holding, emek yoğun sektörlerin hiçbirinde bulunmama kararı aldı.

TEKSTİl sektöründeki yaprak dökümü Koç Ailesi’nin dünürlerine de sıçradı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un eşi Carolin Koç’un dedesinin kurduğu Ren Holding de tekstil sektöründen çekildi. İzmir’in ileri gelen ailelerinden olan Giraudlar Türkiye’nin ilk tekstil yatırımlarından olan üretimlerine son verdi. 1910 yılında İzmir Pamuk Mensucat’ı kurarak ilk yatırımlarını gerçekleştiren Giraud ailesi sonraki yıllarda İzmir Basma Fabrikası, Evteks, Universal ve Armateks’i kurdu. Ren Holding’in 4’üncü kuşak yöneticisi Frederic Giraud, Universal’deki küçük bir payla ve dokuma alanında faaliyet gösteren Armateks ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

ÜRETİM MÜMKÜN DEĞİL:

"Bu maliyet yapısıyla üretim mümkün değil" diyen Giraud şunları söyledi: "Ayrıca bizim alt yapımız eksikti. Fabrikayı taşımak gerekiyordu. Artık tekstilin bizim için doğru alan olmadığına karar verip çekildik. Designe and More şirketimizle yurtdışından gelen dizaynları fason olarak Türkiye’de ve yurt dışında yaptırıyoruz. Sadece tekstil değil emek yoğun sektörlerin hiçbirinde olmayacağız. Koç ailesiyle rekabet etmemizi gerektirecek sektörlerde bulunmayı düşünmüyoruz."

KAPANMALAR DEVAM EDER:

2003 yılında Ren Holding’in başına geçen Frederic Giraud, "Babam Herve Giruad da kararımızı destekledi ancak tabii ki bu zor bir karardı. Duygusal anlar yaşadık ama ekonomik düşünmek zorundaydık" dedi. Giraud maliyet yapısı değişmediği taktirde Türk tekstil sektöründe kapanmaların devam edebileceği uyarısında da bulundu.

KOTALAR TETİKLİYOR:

Avrupa Birliği’nin (AB) özellikle kota konulan kategorilerde Çin ithalatını geçen Kasım’dan bu yana artırması Türk tekstilcisini zora soktu. Triko ve hammadde başta olmak üzere pek çok alanda 2006’nın ilk aylarında sıkıntı yaşayan bazı firmalar kapanmaya bazıları ise çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmaya başladı. AB’li alıcıların Nisan ayından itibaren siparişlerini Türkiye’ye kaydırması bekleniyor ancak Nisan ayına kadar Türk şirketlerin nasıl ayakta kalacağı tüm sektörce merak ediliyor.

Her gelen gemiyle bir işletme kapanıyor

TEKSTİLDE alarmın çoktan çalmaya başladığını ama hiç kimsenin bunu duymadığını belirten Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, "Tekstil Türkiye’nin işçi ambarıdır. Tekstilin yerine koyacak başka bir sektör bulamamışken, onu gözden çıkarma lüksümüz yok" dedi. İşsizliğin artması olasılığına dikkat çeken Konukoğlu, şunları söyledi: "Kimse bunun önüne geçemez. İthalat tekstilin başına büyük bela. Bu ülkeye iplik fiyatına kumaş giriyor. Rekabet mümkün mü? Her gelen gemiyle bir işletme kapanıyor. Artık uzun süredir çalan alarma birileri kulak versin. Sektörü düzlüğe çıkarmak içir kota gerekiyorsa kota uygulanmalı. Özellikle son 3 yılda çalışan üzerindeki kamu maliyetleri arttı. Kur istenen düzeyde değil. Sektör sorunlarını aşamıyor."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle