Koç: Türkiye’nin bölgedeki konumu daha da güçlenecek

Hürriyet Haber
17.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yaşananları dikkatle izlemek gerektiğini belirterek, “Ortadoğu’daki en büyük ve en hızlı büyüyen ekonomi olarak Türkiye herkesin dikkatini çekiyor. Türkiye’nin bölgesindeki konumu daha da güçlenecek” dedi.

Koç Topluluğu tarafından Hatay’da düzenlenen Anadolu Buluşmaları’nın 18’incisinde konuşan Koç, 2011’de geçen yılın olumlu rüzgarının devam edeceğini belirtti.

Rüzgarı hissedeceğiz

2010’da beklenen çift dipli resesyonun yaşanmadığını ancak birçok ülkede istenilen büyüme rakamlarına da ulaşılamadığını anlatan Koç, şunları söyledi: “Pek de olumlu bir tablo çizmeyen gelişmelere rağmen dünya ekonomisi, gelişmekte olan ülkelerin performansı sayesinde tahminlerin üzerinde, muhtemelen yüzde 5’e yakın bir oranda büyürken, mali piyasalarla ilgili olumsuz beklentiler gerçekleşmedi. 2011 yılı için ise küresel planda belirsizlikle karşı karşıyayız. Ulusal planda 2010’un olumlu rüzgârını bir süre daha arkamızda hissedecek gibiyiz.” Türkiye’nin ekonomik performansı ile göz doldurarak başarılı bir yılı geride bıraktığını vurgulayan Koç, şöyle devam etti: “Yine de ihtiyatı elden bırakmayacağız. İşte böyle bir dönemde Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yaşananları dikkatle izlemek gerekir. Ortadoğu’daki en büyük ve en hızlı büyüyen ekonomi olarak Türkiye herkesin dikkatini çekiyor. Bu da Türkiye’nin bölgesindeki konumunu daha da güçlendireceğinin işaretidir. Tunus’ta başlayarak bölgeye adım adım yayılan, haftalardır Mısır’da devam eden ve Yemen’e sıçrayan bir dizi gelişmenin başka ülkelere de sıçrayacağı tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra petrol ithalatçısı Türkiye’nin artabilecek petrol fiyatlarından olumsuz etkileneceği açık. Ortadoğu’daki en büyük ve en hızlı büyüyen ekonomi Türkiye’nin, bölgede yeni ortaya çıkacak hükümetler için alternatif modeller sunmada belirleyici bir rol oynayacağı kesin.”

84 yıldır birinciyiz

Bayilerini Koç Ailesinin ferdi olarak tanımlayan Mustafa Koç, bayilerle birlik olma vasfının Koç Topluluğu’nu 84 yıldır birinciliğe taşıdığını 85. yılın kutlanacağı 2011’de de bu vasıflara daha fazla sahip çıkacaklarını söyledi. Koç Türkiye için büyüme beklentisini de yüzde 5 olarak açıkladı.

Transit için 480 milyon Euro’luk yatırım

MUSTAFA Koç, “Ford Otosan’da 2012’de üretime geçecek yeni Transit için 2011-2014 döneminde 480 milyon Euro’luk yatırım gerçekleşecek. Tofaş’ta ise Opel için Doblo toplam 145 milyon euro’luk yatırım planı var. Arçelik için 160 milyon dolar düzeyinde yatırım öngörüyoruz. Yapı Kredi 60 şube açacak. Koçtaş 50 milyon dolarlık yatırım yapacak” dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı