Koç: Tüpraş'ta kesin beyanda bulunmak mümkün değil

A.A.
03.02.2006 - 09:54 | Son Güncelleme:

Koç Holding, Tüpraş'a dönük durdurma kararı konusunda, “tarafı olmadığımız bir dava ile ilgili olan söz konusu karar hakkında henüz yeterli bilgiye sahip olmadığımız için atılacak adımlar hakkında kesin beyanda bulunmak mümkün değildir” açıklamasını yaptı.

Koç Holding'den Borsa'ya gönderilen açıklamaya göre, SPK'nın 2 Şubat tarihli yazısında, basında çıkan Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun Tüpraş'ın blok satışına ilişkin İhale Komisyonu kararının ve ihale şartnamesinin yürütülmesinin durdurulmasına ilişkin karar aldığı yönündeki haber ile bu haberde yer alan şirket ile Shell arasında imzalanan ortak girişim beyannamesi, teknik servis anlaşması, hampetrol tedarik anlaşması ve ihracat anlaşmalarında Shell'e şirket yönetiminde bazı yönetsel ve ticari haklar verildiği yönündeki bilgiler konusunda açıklama istendi.
Koç Holding açıklamasında, 2 Şubat 2006 tarihli özel durum açıklamalarında belirtildiği gibi, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu kararı ile ilgili olarak taraflarına tebliğ edilmiş bir karar veya sair bilgi bulunmadığı bildirildi.
Açıklamada, “Tarafı olmadığımız bir dava ile ilgili olan söz konusu karar hakkında henüz yeterli bilgiye sahip olmadığımız için atılacak adımlar hakkında kesin beyanda bulunmak mümkün değildir” denildi.

SHELL'LE ORTAKLIK

Koç Holding açıklamasında, Shell'le ilgili olarak da, her ortaklık anlaşmasında olduğu gibi Koç ve Shell'in birbirini tamamlayan bilgi ve tecrübelerini bir araya getirerek ortak girişim anlaşması imzaladıkları ve Tüpraş ihalesine müştereken katılarak ihaleyi kazandıkları vurgulandı.

Açıklamada, “Söz konusu haberde belirtilen sözleşmeler standart hükümler içermekte ve her iki tarafın bilgi ve tecrübelerini Tüpraş'a maksimum faydayı sağlayacak şekilde rekabetçi fiyatlarla vermeleri esasına dayanmaktadır. Bu sözleşmelere ilişkin olarak gerekli yasal izinler ihale sürecinde alınmıştır” ifadesine yer verildi.
Koç Holding, söz konusu sözleşmelerde temettü dağıtımını kısıtlayıcı veya yatırımcıların hak ve yararlarını ve şirket hisselerinin fiyatlarını etkileyecek hükümlerin yer almadığını bildirdi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı