Koç: THY için Swissair ve Sabancı'yla görüşüyoruz

Hürriyet Haber
16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, Swissair'in, THY konusunda işbirliği teklifinde bulunduğunu belirterek, ‘‘Biz de Sabancı Grubu'na çağrıda bulunduk’’ dedi.

KOÇ Holding, Swissair ve Sabancı Grubu ile birlikte THY'nin özelleştirilmesine talip olacak. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, THY ihalesi için Swissair'den kendilerine teklif geldiğini belirterek, ‘‘Biz de birlikte hareket etmek için Sabancı Grubu'na çağrı yaptık’’ dedi. Rahmi Koç, böylece THY'nin özelleştirilmesine Swissair ve Sabancı ile işbirliğine girerek katılabilecekleri mesajını verdi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, bir süre önce turizm sektörü başta olmak üzere bazı alanlarda şirketlerini Koç ve Doğuş ile birleştirebileceklerini açıklamıştı.

Sabancı, geçtiğimiz aylarda DupontSA'nın İngiltere ve Almanya'daki tesislerine yapılan bir ziyaret sırasında, ‘‘Koç ve Doğuş ile turizm sektöründeki yatırımlarımızı birleştirebiliriz, daha da güçlenebiliriz. THY'ye bile birlikte talip olabiliriz’’ demişti.

Sakıp Sabancı, böylece THY'nin özelleştirilmesinde Koç ve Doğuş ile işbirliği yapmak istediklerini dile getirmişti. Bu durumda THY'nin özelleştirilmesi için oluşması muhtemel Koç-Sabancı ikilisine Doğuş Grubu'nun da eklenebileceği beklentisi doğdu.

DEĞERİ 2.6 MİLYAR DOLAR

Özelleştirilmesi için düğmeye basılan THY'nin piyasa değeri, İMKB'deki önceki günkü fiyat üzerinden yapılan hesaplamalara göre 2.6 milyar dolar. 67 yıl önce kurulan THY'nin toplam 73 uçağı ve 150 trilyon lara ödenmiş sermayesi bulunuyor. THY, yılda 12 milyon yolcu taşıyor.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısından erken ayrılan Rahmi Koç, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Son aylardaki yavaşlama ve yaşanan ekonomik olaylar nedeniyle 12.5 milyar dolarlık yılsonu ciro hedeflerini küçülteceklerini bildirdi. Rahmi Koç, Koç Grubu'nun ciro hedefinin muhtemelen 12.1'e çekileceğini söyledi.

Rahmi Koç, Türk Telekom ihalesiyle ilgilenme olasılıklarının düşük olduğunu söyleyerek, ‘‘Yanlış anlaşılmasın biz hükümetin arkasındayız’’ diye konuştu. Rahmi Koç, şöyle devam etti:

‘‘Telekom'da Türkiye treni kaçırdı. Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre, Telekom'un iki yıl içinde özelleştirilerek, bir an önce tekel olmaktan çıkarılması gerekiyor. Telekom iki yılda düzelmez. 10 sene geç kaldık.’’

TELEKOM'DA YOKUZ

Koç Holding İnşaat ve Maden Grubu Başkanı Mustafa Koç ise özelleştirmelerin gecikmesi ve isteksiz yapılmasının sıkıntı yarattığını vurgulayarak, Telekom konusunda şunları söyledi:

‘‘Telekom 15 sene önce Rahmetli Turgut Özal zamanında satılmalıydı. O zaman dünyanın en değerli telekom şirketlerinden biriydi. Yakında üzerine para vermek zorunda kalabiliriz. Biz Telekom'a teklif vermeyeceğiz ama GSM ile ilgiliyiz.’’

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı