GeriEkonomi Koç’tan Yılmaz’a ‘bataklık’ teşekkürü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koç’tan Yılmaz’a ‘bataklık’ teşekkürü

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Ford Otosan’ın 2004 kárıyla Avrupa Ford’u dörde katlaması üzerine kendilerine SEKA arazisini tahsis eden dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’a teşekkür mektubu gönderdi. Koç, ‘Siyasi risk aldınız, biz de başardık. Teşekkür ederiz’ dedi.

KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, büyük tartışmalarla kurulan Kocaeli’deki Ford Otosan Fabrikası’na verdiği destek nedeniyle Yüce Divan’a sevk edilme aşamasına gelen dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’a teşekkür mektubu gönderdi. Koç, Yılmaz’a fabrikanın elde ettiği büyük başarılar hakkında bilgi vererek, ‘Siyasi risk alarak ülke ekonomisi yararına olan Kocaeli fabrikasının kuruluşuna verdiğiniz destek için teşekkürlerimizin kabulünü rica ederim’ dedi.

AVRUPA’YI DÖRDE KATLADI:

1998’de Kocaeli’nde SEKA’nın bataklık arazisinde büyük tartışmalarla kurulan ve üst üste üç yıl Ford’un dünya ve Avrupa’daki en iyi fabrikası seçilen Ford Otosan Fabrikası, 2004 yılında elde ettiği kárla Ford Europe’nin kárını bile 4’e katladı. Mustafa Koç elde ettikleri bu başarının ardından fabrikanın kurulduğu dönemde Başbakan olan Mesut Yılmaz’a 21 Mart 2005te bir teşekkür mektubu gönderdi.

UZAK GÖRÜŞLÜSÜNÜZ:

Koç, Yılmaz’a gönderdiği mektupta şunları diye getirdi: ‘Başbakanlığınız döneminde 1998 yılında, Ford ile ortak olduğumuz Ford Otosan şirketimizin ihracata dönük yeni Kocaeli Fabrikası projesinin onaylanması sürecinde uzak görüşlü ve ülke ekonomisinin yararına karar alarak uygulamaya aldığınız Bakanlar Kurulu Kararnamesi neticesinde 2001 yılında faaliyete geçen Kocaeli fabrikamızın 2004 yılı neticeleri hakkında bilgi arzetmek istiyorum. 2004 yılında 200 bin 500’ü Kocaeli Fabrikası, 6 bin 50’si ise İnönü Fabrikası olmak üzere toplam 206 bin 600 adetlik üretim gerçekleştirdik. Bu dönemde 140 bin 529 adet araç ihraç ederken, 1.8 milyar dolarlık ihracat cirosu elde ettik. 2004 yılı sonu itibariyle 1265’i memur ve 6 bin 495’i işçi olmak üzere toplam 7 bin 760 kişiye istihdam sağlıyoruz.’

TÜM KOŞULLARA UYDUK:

Koç, mektupta Mesut Yılmaz’a bu neticelerle Bakanlar Kurulu Kararnamesi’nde belirtilen koşulları yerine getirdiklerini belirterek şunları söyledi: ‘Ford Otasan tarafından eğitim ve sağlık tesisleri kurulması, yılda 700 ile 1 milyar dolar arasında ihracat yapılması, 1500-2000 kişi ek istihdam sağlanması koşulları fazlası ile yerine getirilmiştir. Bu sonuçlarla 2003 yılında olduğu gibi 2004 yılında da Ford Otosan’ın en büyük sanayi kuruluşu olduğunu tahmin ediyoruz. Siyasi risk olarak ülke ekonomisi yararına Kocaeli Fabrikası’nın kuruluşuna verdiğiniz destek için teşekkürlerimizin kabulünü rica ederim.’

Avrupa’yı dörde katladı

KOCAELİ
’nde SEKA’nın bataklık arazisinde büyük tartışmalarla kurulan ve üst üste üç yıl Ford’un dünya ve Avrupa’daki en iyi fabrikası seçilen Ford Otosan Fabrikası, 2004 yılında elde ettiği kárla Ford Europe’nin kárını 4’e katladı. 2004 yılı sonuçlarına göre Ford Otosan vergi öncesi 322 milyon Euro net kár elde ederken, tüm Avrupa kıtasının bağlı olduğu Ford Europe’nin kárı ise 114 milyon dolar (87.6 milyon Euro) olarak gerçekleşti.

Yılmaz ve Erez, az daha Yüce Divan’a gidiyordu

BUGÜN
dünyanın en iyi Ford otomobil fabrikasına dönüşen Kocaeli’deki bataklık Seka arazisinin Fort Otosan’a tahsis edilmesi, Türkiye’de ciddi siyasi sıkıntılara neden olmuştu. Meclis Soruşturma Komisyonu, MHP’li milletvekillerininin kararı ile arazinin bedelsiz verilmesi nedeniyle dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez’i Yüce Divan’a sevkinin Meclis onayına sunulmasına karar vermiş ancak yapılan oylamada `Yüce Divan’a sevkine ret kararı çıkmıştı. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise Seka arazisinin Ford Otosan Fabrikası için verilmesiyle ilgili tartışmalara `Ford için Çankaya’nın bahçesini veririm’ diyerek katılmıştı. Basın da o dönemde, fabrikanını kurulmasına karşı yoğun bir kampanya başlatmış, Demirel ve Mesut Yılmaz’ı, devletin arazisini Koç Grubu’na peşkeş çekmekle suçlamıştı.

Mesut Yılmaz ‘Ford’u kaçırmayalım’ demişti

55
’inci hükümet döneminde yapılan Yüksek Planlama Kurulu (YPK) toplantısında ilk olarak gündeme gelen Kocaeli Fabrikası hakkında dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz, Ford yöneticilerinin kendisinden yardım talep ettiklerini belirterek, ‘Hatırlarsanız, bir büyük yabancı şirketin istediği araziyi veremedik, o da gitti fabrikasını Fransa’da kurdu. Ford’u da kaçırmayalım’ diyerek konuyla yakından ilgilenmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle