Koç’tan Erdoğan’a yerli oto cevabı

Emre Özpeynirci
05.10.2011 - 11:30 | Son Güncelleme:

BAŞBAKAN Erdoğan’ın Ocak ayında düzenlenen TÜSİAD Genel Kurulu’nda ‘Bütün babalar burada artık yerli otomobilimizi üretelim” çağrısına, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’tan cevap 10 ay sonra yine TÜSİAD toplantısında geldi.

10 ay önce Mustafa Koç, Erdoğan’ın Rahmi Koç’tan “Artık soyadınız gibi bir markayla Türkiye’de yerli otomobil üretin’ talebine ‘Çok zor’ değerlendirmesi yapmıştı. TÜSİAD İstişare Konseyi toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koç, “Yerli otomotiv için ortağımızla görüşme halindeyiz. Ancak bu konu konsorsiyum  halinde yapılabilir, konu şu anda çok ham" yorumunu yaptı.

Muhtemel ortak Fiat

Türkiye’de hem Fiat hem de Ford’la ortak üretim yapan Koç’un, yerli otomobili üretmesi muhtemel ortağının Fiat olduğu uzun süredir kulislerde konuşulurken, bu konuda basında da haberler yer almıştı. Alınan bilgilere göre, Koç Grubu’nun İtalyan Fiat’la eşit ortak olduğu Tofaş, yerli otomobil konusunda çalışmalara başladı. Türkiye’nin en büyük otomotiv üreticilerinden biri olan Tofaş’ın fikri mülkiyet hakları tamamen Türkiye’ye ait olan bir modelin üretimi için proje çalışmaları yaptığı belirtiliyor.

A’dan Z’ye yapabilir

Tofaş’ın yaklaşık 500 kişinin çalıştığı Ar-Ge bölümü bir otomobili A’dan Z’ye yaratabilecek yetkinliğe sahip bulunuyor. Ar-Ge bölümü, Fiat Fiorino, Peugeot Bipper ve Citroen Nemo olarak farklı isimlerle satılan Minicargo projesinin önemli bir kısmını, yeni Doblo’nun da hemen hemen tamamını geliştirmişti. Bu modeller aynı zamanda Tofaş’ın en büyük ihracat silahları olarak kabul ediliyor.


 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı