Koç’tan emekli oldu, Yeni Zelandalı şirketi alamadığına üzüldü

Hülya GÜLER
02.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Koç Grubu’nun 60 yaş sınırı gereği 39 yıldır çalıştığı gruptan emekli olan Aka Gündüz Özdemir, “Kariyerimde Arçelik ve Beko’nun daima çok farklı bir yeri olacak. Bu iki markanın büyümesi ve uluslararası piyasalara açılmasında ve uluslararası alanda markalaşmasında büyük katkım olduğunu düşünüyorum” dedi.

Koç Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı’nı Levent Çakıroğlu’na devreden Özdemir, “Yeni Zelandalı beyaz eşya üreticisi Fisher&Paykel’a teklif verdik ama kabul etmediler. Arçelik’e uluslararası bir marka satın alamadan emekli olduğum için de üzülüyorum” diye konuştu.
Arçelik Yönetim Kurulu’ndaki görevini sürdüreceğini belirten Özdemir, 1972’de Beko’da çalışmaya başlayarak katıldığı Koç Grubu’nda üstlendiği çeşitli görevlerin ardından son olarak 2007 yılından bu yana Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı görevini yürütüyordu.
Teklifimiz de iyiydi
“Beko’nun dünyaya açılmasında, Arçelik’in 2003 yılından sonraki büyüme atağının ardından cirosunu ikiye katlamasında payımın olmasından gurur duyuyorum” diyen Özdemir, yurtdışına açılma çalışmalarını ise şöyle anlattı: “Arçelik’in bir süredir ev aletleri ve beyaz eşya sektöründe uluslararası fırsatları değerlendirdiği biliniyor. Bu süreçte Arçelik olarak stratejik işbirliği yaptığımız Yeni Zelandalı beyaz eşya üreticisi Fisher&Paykel’ın yönetim kuruluna şirketi satın almak üzere bir teklif verdik. İyi de bir teklif olduğu halde kabul edilmedi. Halka açık bir şirket ancak yönetimi ailenin elinde. Aile duygusal davranıp teklifimizi kabul etmedi.”
Satılmasın diye teşvik
Arçelik’in teklifinden sonra Fisher&Paykel’ın yeniden yapılanmaya gittiği söyleyen Özdemir, şunları anlattı: “Arçelik’in teklifinden sonra devlet Yeni Zelanda’ya beyaz eşya ve küçük ev aletleri ithalatı konusunda yeni kararlar aldı ve Fisher&Paykel, Tayland’a iki fabrika kurdu. Arçelik ile iyi ilişkileri devam ediyor. Ama benim kariyerim sırasında bir satın alma olsaydı iyi olurdu. Bu arada, Arçelik’in Çin ve Rusya’daki fabrikalarının kuruluş aşamasında da görev aldım. Bu iki fabrikanın açılması da kariyerimde mutlulukla hatırlayacağım icraatlarımız.”

Teklifler geliyor ama önce golfe gideceğim

AKA Gündüz Özdemir, emekli olmasından sonra çeşitli kuruluşlardan iş teklifleri geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Etik olarak 39 yıldır çalıştığım gruba rakip bir yerde çalışmam.  Bir-iki şirketten abilik yapmam için teklifler geliyor. Biraz dinlenmeyi düşünüyorum, sonrasında belki çalışabilirim ama ağırlık sorumluluk alacağım bir iş olmaz. Hep dünyanın en iyi golf kulüplerini gezmek istemiştim. Sanırım bunu şimdi gerçekleştirebileceğim. İlk durağım ABD’nin batısındaki kulüpler olacak. Eğer teklif gelirse Beko’nun bir dünya markası olması sürecindeki deneyimlerimi aktarabileceğim bir görev alabilirim. Markalaşma alanında çalışmaktan heyecan duyarım.”

Yeni başkan Arçelik Genel Müdürlüğü’nü de sürdürecek

KOÇ Grubu Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı’na getirilen Levent Çakıroğlu, gruba 1998 yılında katıldı. Koçtaş’ın B&Q ile ortaklığı sürecinde aktif görev alan Çakıroğlu, Koçtaş Genel Müdürlüğü yaptı. Bir dönem Migros Genel Müdürlüğü de yapan Çakıroğlu, Aka Gündüz Özdemir’den boşalan Arçelik Genel Müdürlüğünü yürütüyor. Çakıroğlu, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı görevinin yanısıra Arçelik Genel Müdürlüğü görevini sürdürecek.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı