Koç: Stoklar eridi ama otomotivde endişeler sürüyor

Hürriyet Haber
28.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, 2009 yılını çok derin olumsuzluklar içinde geçirmenin planlarını yaparken, hükümetin mart ayı ortasında üç aylık bir süre için devreye aldığı ÖTV indiriminin otomotiv sektörünü hareketlendirdiğini, şişen stokları eritmelerini sağladığını söyledi.

Koç, "Ancak üretiminin yüzde 75’ini ihraç ettiği dış pazarlara bağımlı olan otomotiv sektöründe 2009 yılı için endişeler devam etmektedir. Ekonominin gidişatına göre ülkemizin ihracat lokomotifi olan otomotiv sektörü yakından takip edilmeli, gerekiyorsa bu tip iç piyasa destek uygulamalarının devamı düşünülmelidir" dedi.

Dünyada sıkıntı var

Ali Koç, Gaziantep’te Ford Otomotiv’in Gaziantep bayisi Doğanlar A.Ş’nin yapımı tamamlanan 3S Plazanın açılış törenine katıldı. Koç, ülke ekonomisinin zorlu bir dönemden geçtiğini belirtti. Koç, tüketici güveninde ciddi azalma dolayısı ile tüketim harcamalarında daralma yaşandığını, bundan dolayı da talebin hemen hemen her sektörde ciddi oranda daralmasının tetiklendiği bir dönemden geçildiğini vurguladı.

Connect başarısı

Ford Otosan’ın son 7 yıldaki atılımlarıyla ve iç piyasadaki satış başarısıyla 4 milyar dolara yaklaşan ihracatıyla Türkiye otomotiv sektöründe en ön sırada yer aldığına dikkati çeken Ali Koç, şöyle konuştu: "Kocaeli fabrikamızda ürettiğimiz Transit Connect aracımızı Avrupa pazarlarından sonra otomotivin anavatanı Kuzey Amerika’ya ihracatına önümüzdeki ay başlayacağız. Bu ülkemizin araç geliştirme ve üretim kabiliyetleri konusunda geldiği seviyeyi vurgulamak açısından son derece önemlidir. Ford Otosan da Türkiye otomotivde Amerika kıtasına araç ihraç eden ve aynı zamanda 5 kıtaya birden ihracat yapan ilk ve tek Türk otomotiv firması olarak da unvanlarına unvan katacaktır."

Otomotiv sektöründeki iş fırsatları

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı