GeriEkonomi Koç: Sermaye sahibi siyasete girmemeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koç: Sermaye sahibi siyasete girmemeli

Koç Holding İnşaat ve Maden Grubu Başkanı Mustafa Koç, ‘‘Sermaye sahibi siyasete girmemeli. Bana ya da ailemizden birine siyaset teklifini hoş karşılamam'' dedi. Koç, bu yıl dört sektörde önemli atılım yapacaklarını söyledi.

KOÇ Holding İnşaat ve Maden Grubu Başkanı Mustafa Koç, grubun yatırımlarının 1999 yılında da süreceğini açıkladı. Rahmi Koç'un en büyük oğlu Mustafa Koç, 1984 yılında Tofaş Oto Sanayii'inde satış elemanı olarak işe en alt kademeden başlamıştı. Bugün Demirdöküm, İzocam, Koçtaş, Garanti Koza ve Demir Export, Mustafa Koç'a bağlı. Holding'in planladığı atılımları Ekonomist Dergisi'ni anlatan Mustafa Koç, siyasetle ilgili soruları yanıtlarken de, ‘‘Bana ya da ailemizden birine siyaset teklifini hoş karşılamam. Bu iş için çok değerli profesyoneller var'' dedi. Koç ayrıca, sermaye sahibinin siyasete girmesini doğru bulmadığını söyledi.

PLANLANAN YATIRIMLAR

Mustafa Koç, 1999 ve sonrası için planlanan yatırımları Ekonomist Dergisi'ne şöyle anlattı:

‘‘Koç Holding içinde enerji ve telekomda çok büyük uğraş veriyoruz. Fakat politik durum nedeniyle ihaleler erteleniyor. Yapı market sektöründe büyük bir şirket oluşturmak amacındayız. Bu konuda, adını vermek istemiyorum bir yabancı şirket ile evlilik söz konusu. 1998'de sayısı dörde ulaşan yapı marketlere iki tane daha ekleyeceğiz. Otomotivde Ford ile olan çalışmalarımız devam ediyor. Tahmin ediyorum 2000 yılında İzmit'de yapılan fabrika devreye girecek. Garanti İnşaat için ise ayrıca bir gayrımenkul yatırım ortaklığı şirketi kuruluş çalışması yaplııyor.''

Mustafa Koç, kapıda bekleyen yabancı sermayenin siyasi istikrarsızlık nedeniyle gelmediğini belirterek 1999'un ikinci yarısı için iyimser olduğunu söylüyor. Koç, ‘‘Reel sektör ile finans sektörü arasında derin bir uçurum oluştu. Bunu engellemek için acil önlemler alınmalı. Seçim sonunda eğer güçlü bir hükümet gelir ve dış fonlamada bir iyileşme sağlanırsa sanıyorum ki herşey daha iyiye gidecek. Bu nedenle 1999'un ikinci yarısına iyimser bakıyorum'' diyor.

BABADAN OĞULA

Mustafa Koç, gerekirse TÜSİAD ve DEİK'deki görevlerinden feragat edebileceğini de belirterek, işadamlarının politikaya girmesine karşı olduğunu da söyledi. TÜSİAD'da bir ara görevin ‘‘Babadan oğula geçtiği'' şeklinde algılanmaması için hassas davrandığını da ekleyen Koç, meslek örgütlerindeki faaliyetleri ile ilgili olarak da şöyle konuştu:

‘‘TÜSİAD'da bir ara ‘‘Babadan oğula geçiş'' olarak algılanmasın diye, ben biraz hassas davranarak istifa etmiştim. Fakat, TÜSİAD bir patronlar kulübüdür. O bakımdan bu kez yönetime girmeyi düşündüm. Bu konuda çok katkım olacağına inanıyorum. Diğer yandan DEİK'de Türk-Amerikan İşkonseyi Başkanlığı'nı yürütüyorum. Ancak bu görevi sağlam ellere teslim ederek, bir süre sonra buradan çekilmeyi düşünüyorum. Ben sermaye sahibinin politikaya girmesine karşıyım. Bunu bizim memleketimizin yapısına uygun bulmuyorum. Türkiye'de o şeffaflık yok. Fakat işdünyasında çok değerli yöneticilerimiz, profesyonellerimiz var. Ama bana ya da bizim aileden birine teklif getirilmesini hoş karşılamam.''
Yorumları Göster
Yorumları Gizle