GeriEkonomi Koç: Satışlar ve ihracat planın üstünde gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koç: Satışlar ve ihracat planın üstünde gidiyor

Koç: Satışlar ve ihracat planın üstünde gidiyor
refid:14647447 ilişkili resim dosyası

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, otomotivde bu yıl iç pazar ve ihracatın planladıklarının üstünde bir seyir izlediğini belirterek, Tofaş’ın çok daha olumlu neticeler alacağına inandığını ifade etti.

Krizin tüm olumsuz etkilerine rağmen otomotiv sektöründeki şirketlerinin hem Koç Topluluğu’nun hem de Türk otomotiv sektörünün itici gücü olmayı sürdürdüğünü söyleyen Koç, “Şirketlerimiz geçtiğimiz yıl Türkiye’nin toplam otomotiv üretiminin yüzde 50’sini, ihracatının yüzde 48’ini gerçekleştirdi. İç piyasa satışlarının yüzde 31’ini gerçekleştirerek sektörün tartışmasız lideri oldu” dedi.
İhracat rekoru
Fiat Arma Otomotiv Bayi açılışında konuşan Mustafa Koç, şunları söyledi: “Koç Topluluğu’nun gözbebeği şirketlerinden olan Tofaş, 2009’da toplam otomotiv ihracatının yüzde 27’sini gerçekleştirerek kendi ihracat rekorunu kırdı. Avrupa’da pazar payını krize rağmen artıran nadir markalar arasında yerini aldı. Son yıllardaki atılımını daha da pekiştiren Tofaş, 8 yıl sonra binek ve hafif ticari araç toplam pazarında liderliğe ulaştı.”
84 binden fazla araç
Mustafa Koç, Türkiye’nin en yüksek üretim kapasitesine sahip otomotiv şirketi olarak, Fiat’ın uluslararası alanda 170’i aşkın fabrikası içinde dünya klasında üretimde en başarılı fabrika olmayı başararak “gümüş” seviyeye ulaşan ilk ve en yüksek puana sahip üretim merkezi olduğunu vurguladı. Koç, şöyle devam etti: “Tofaş, 2009’da  84 bin adetten fazla Fiat aracı Türk tüketicisiyle buluşturdu. Fiat ayrıca Avrupa’da pazar payını krize rağmen artıran nadir markalar arasında yerini aldı. Yerli olarak ürettiğimiz modellerin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Bu yıla baktığımızda iç pazar ve ihracatın planladığımızın üstünde seyir izlediğini görüyorum.

Vehbi Koç Vakfı’ndan İstanbul’a yeni bir kültür sanat merkezi

VEHBİ Koç Vakfı (VKV) projesi olan “Arter-Sanat İçin Alan” 8 Mayıs’ta açılıyor. Arter’in René Block küratörlüğünde Vehbi Koç Vakfı Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan oluşturulan “Starter” başlıklı açılış sergisinin, Türkiye’de ve dünyada çağdaş sanatın özgün örneklerini veren 87 sanatçı ve 160’ı aşkın eserle, İstanbul’un çağdaş sanat ortamına yeni bir hareket getireceği belirtiliyor. Mülkiyeti Ömer Koç’a ait bulunan ve şimdi Arter’e ev sahipliği yapan İstiklal Caddesi’ndeki binanın bir sergi alanına dönüştürülmesi için 3 yıl önce başlanan restorasyon çalışmaları 2009 Eylül ayında tamamlandı. VKV Kültür Sanat Danışmanı Melih Fereli, Türkiye’deki sanatsal üretime ve bu ürünlerin sunumuna katkıda bulunmayı amaçlayan bir sergileme alanı olarak kurgulanan Arter’in bir müze olmadığını ve bu binanın ileride bir müzeye dönüştürülmesinin de planlanmadığını söyledi. Arter’in ilk sergisi olan Starter 19 Eylül’e kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Sanatseverlerin ücretsiz olarak gezebileceği mekân sadece pazartesi günleri kapalı olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle