GeriEkonomi Koç, Özbekler’e kamyon ve buzdolabı üretecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koç, Özbekler’e kamyon ve buzdolabı üretecek

KOÇ Grubu, Özbekistan'a tam anlamıyla bir çıkarma yaptı. Koç Grubu'nun Semerkant'ta 23 trilyon liraya kurduğu SamKocAuto, bugün Cumhurbaşkanı Demirel ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov tarafından açılacak. Koç ayrıca, Özbekistan'da beyaz eşya fabrikası kurmak için anlaşma imzalayacak.

1960'lı yıllarda Avrupa'dan teknoloji ithal ederek, lisansla üretim yapan Türk otomotiv sanayii, şimdi yurtdışına lisans ve teknoloji ihraç eder hale geldi. Son yıllarda yurtdışında yaptığı yatırımlarla dikkati çeken Koç Grubu, Özbekistan devlet kuruluşu Uzauto firması ortaklığıyla Semerkant'da kurduğu fabrikada, Otoyol lisansı ile midibüs ve hafif kamyon üretimine başladı. Koç ve Uzautosanoat'nun yüzde 50'şer payla ortak olduğu SamKocAuto fabrikası, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un katıldığı bir törenle bugün hizmete açılıyor.

23 TRİLYON LİRA

Koç Grubu'nun amiral gemisi Arçelik'in de Özbekistan'da beyaz eşya yatırımı yapmak üzere bir anlaşma imzalaması bekleniyor. Arçelik'in Özbekistan'da kurmayı öngördüğü tesiste 150 bin adet buzdolabı üretilmesinin planlandığı belirtildi. Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov, Türkiye'ye son yaptığı ziyarette Arçelik'in Eskişehir'deki tesislerini gezmiş ve, ‘‘Özbekistan'a bunun bir benzerini istiyorum’’ demişti.

64.2 milyon dolarlık (23 trilyon liralık) yatırımla kurulan fabrikada Otoyol lisansıyla 23-29 kişilik şehiriçi ve şehirdışı yolculuklar için minibüs, 29-50 kişilik belediyeler için midibüs, 1.5 ton ile 5 ton arasında taşıma kapasitesi olan hafif kamyon üretilecek. 157 bin metrekelik bir alanda kurulan fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 5 bin adet.

157 bin metrekarelik alan üzerine kurulan tesisler toplam 55 bin 400 metrekare kapalı alana sahip. 33.5 milyon dolarlık makine ve ekipman yatırımının 21.3 milyon dolar tutarındaki bölümü Türkiye'den sağlandı. Ayrıca Avrupa ve Japonya'dan da 12 milyon dolar değerinde makine ve ekipman ithal edildi.

SamKocAuto fabrikası tam kapasiteye ulaştığında 10'u Türk olmak üzere toplam 660 kişiyi istihdam edecek. Fabrikaya parça üretecek yan sanayide de en az 600 kişiye iş imkanı sağlanacak.

İLK ADIM 1995'TE ATILDI

Özbekistan'da gerçekleşen yatırımın ilk görüşmeleri 1995 yılında yapıldı. Koç yetkilileri ile Cumhurbaşkanı İslam Kerimov arasında yapılan görüşmelerden kısa bir süre sonra 1996 Mayıs ayında anlaşma imzalandı. 1996 yılının Ağustos ayında ise SamKocAuto şirketi kurularak, yatırıma başlandı.

Aynı tarihlerde Özbekistan Nasyonal Bankası ve Türk Eximbank'ın 23.2 milyon dolarlık kredi anlaşmasına da imza atıldı. Pazarın test edilmesi amacıyla 5.5 milyon dolarlık Türk Eximbank kredisiyle 150, yine 12.7 milyon dolarındaki Türk Eximbank sigortasıyla 350 olmak üzere toplam 500 adet Otoyol ürünü Özbekistan'a satıldı. Satılan ve üretilecek araçlara hizmet vermek amacıyla ilk etapta değişik şehirlerde 6 servis ve yedek parça teşkilatı kuruldu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle