GeriEkonomi Koç: KDV bana sürpriz oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koç: KDV bana sürpriz oldu

BAKANLAR Kurulu'nun motor hacmi 1600 cc'nin üzerindeki otomobillerin KDV'sini yüzde 25'ten yüzde 40'a çıkaran kararı dünkü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, ‘‘Bu karar benim için sürpriz oldu’’ dedi.

KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, motor hacmi 1600 cc'nin üzerinde olan otomobillerdeki Katma Değer Vergisi oranının yüzde 25'ten yüzde 40'a yükseltilmesinin kendisi için de sürpriz olduğunu söyledi. Koç, ‘‘Otosan'ın Genel Müdürü'nden bilgi aldım. Oldukça yüksek gibi gözüküyor. Ben daha güçlü motorlarda bunun yapılacağını düşünüyordum. 1600 ile 2000 cc arasında yaptılar ki, benim için de sürpriz oldu. Şimdi ‘otomobilci olduğu için böyle söylüyorlar' diyecekler. Tetkik etmeden daha fazla birşey söylemek doğru değil’’ dedi.

Bu arada, Bakanlar Kurulu’nun silindir hacmi 1601 ile 2000 cc arasında olan otomobillerin Katma Değer Vergisi oranını yüzde 25'ten yüzde 40'a çıkaran kararı dünkü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kullanılmış binek otomobillerin KDV'si yüzde 1, silindir hacmi 1600 cc'ye kadar olan otomobillerin KDV'si yüzde 25, silindir hacmi 2000 cc'nin üzerinde olan otomobillerin KDV'si de yüzde 40 olarak uygulanmaya devam edilecek.

CLİNTON'A DA YÜK OLDU

Tüm dünyada petrol fiyatları konusunda bir belirsizlik ve tedirginlik olduğunu belirten Rahmi Koç, ‘‘Yalnız bizim memlekette değil ABD'de çok büyük bir belirsizlik var’’ dedi. ABD'de Demokratik Parti adayı Al Gore'un, Başkan Clinton'dan petrol fiyatlarının aşağıya çekilmesi için stratejik petrol rezervlerinin kullanılmasını istediğini hatırlatan Koç, George Bush'un ise kısa vadeli siyasi hesaplar için petrol rezervlerinin kullanılmasının yanlış olduğunu söylemesinin, Clinton'ın omuzlarına büyük yük getirdiğini söyledi. ‘‘Biri başkan yardımcısı diğeri petrolcü bir vali’’ diyen Koç, petrol fiyatlarının Intel gibi büyük kuruluşların da kárlılık ve satışlarını olumsuz etkileyeceğinin söylendiğini vurguladı.

Gelirimiz düşük çöpümüz kalitesiz

KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, Dünya Bankası ve IMF'nin Tuna Nehri çevresindeki fabrikaları incelettiğini ya bir çözüm bulunacağını ya da fabrikaların kapatılacağını hatırlatarak, 57'inci hükümetin denizcilik konusundaki bürokratik engelleri indirmiş olmasını büyük bir adım olarak nitelendirdi. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda çöplerin yeniden kullanımı konusunda bir proje geliştirmek istediklerini ve yurtdışında görüşmeler yaptıklarını belirten Rahmi Koç, ‘‘Gelir düzeyi düşük ülkelerde çöpün kalitesi de iyi olmuyor. Ancak kişi başına gelirin 10-11 bin dolar olduğu ülkelerin çöpleri kaliteli oluyor. Biz araştırmalarımızda; ‘sizin çöpleriniz para etmez, imha etmekten başka yol yok' cevabını aldık’’ dedi.

Mirzaoğlu: ‘60 yıldır yapılamayanı yaptık'

KOÇ Holding'in Nakkaştepe'deki merkezinde düzenlenen ‘‘Denizlerin Kirliği ve Türk Boğazlarının Olası Fekaletlerden Korunması’’ konulu basın toplantısına, Denizcilikten Sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, DenizTemiz Derneği-Turmepa Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eşref Cerrahoğlu katıldı. Bakan Mirzaoğlu, Karadeniz'in Tuna Nehri yoluyla yoğun şekilde kirlendiğini belirterek, bu konuyu uluslararası kamuoyunun dikkatine sunacaklarını söyledi. 30 yıldan beri ülke gündeminde olan Gemi Trafik Yönetim ve Bilgi Sistemi ihalesinin sonuçlandığını belirten Mirzaoğlu, Türk Boğazlarında meydana gelebilecek kazalara karşı, filoyu güçlü manevra yeteneğine sahip römorkörler ile donattıklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle