GeriEkonomi Koç Holding'in ciros milli gelirin yüzde 7'sine eşdeğer
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koç Holding'in ciros milli gelirin yüzde 7'sine eşdeğer

Koç Holding'in ciros milli gelirin yüzde 7'sine eşdeğer
refid:14716659 ilişkili resim dosyası

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Bulgurlu, Koç Topluluğunun cirosunun milli gelirin yüzde 7'sine eşdeğer olduğunu kaydetti.

Koç Topluluğu Yayını olan “Bizden Haberler” dergisinin mayıs-haziran sayısında Bulgurlu ile yapılan söyleşiye yer verildi.

Bulgurlu, Koç Topluluğunun cirosunun milli gelirin yüzde 7'sine eşdeğer olduğunu, ülke toplam ihracatının yüzde 8'ini Topluluk şirketlerinin gerçekleştirdiğini, 70 bine yakın personel, 10 binden fazla bayi ve servis sayısı ile Türkiye'nin en büyük ailesi konumunda olduğunu, bu konumu ile ülke ekonomisinin en büyük destekçisi olduğunu vurguladı.

Koç Topluluğunun 2010 yılında 2,2 milyar lira yatırım yapma ve 4,7 milyar lira kar elde etme hedefine ilişkin Bulgurlu, yılın ilk çeyreğine gayet müspet neticeler ile başladıklarını, ihracat pazarlarındaki olumlu sinyallerin devamı ve karlılığa büyük katkısı olan tasarruf tedbirlerinin sürdürülmesi ile hedeflerin tutturulacağını düşündüğünü kaydetti.

Tahminlere göre önümüzdeki dönemde ekonomide dört iş alanının ön plana çıkacağını, bunların enerji, temiz su, sağlık ve hizmetler olacağının beklendiğini belirten Bulgurlu, bu dört iş alanının içinde çıkacak fırsatların takip edilmesi, izlenecek stratejiler ile uygun olan alanlara yatırım yapılmasının Topluluk şirketleri için önemli olduğunu ifade etti.

“KRİZE KUVVETLİ BİR MALİ YAPIYLA GİRDİK”

Bülent Bulgurlu, 2007 yılında Üst Yönetici (CEO) olarak göreve geldiğinde ekonomik krizin kapıda olduğuna, bu nedenle, odaklanma stratejilerinde bazı revizyonlar yapma gereği oluştuğuna işaret ederek, bazı şirketleri varlık fiyatları zirvede iken sattıklarını, daha odaklı bir portföy yapısına kavuştuklarını, aynı zamanda Koç Holdingin açık pozisyonunu kapattıklarını, nakit yapısını güçlendirdiklerini, kredi, nakit dengesini sağladıklarını ve söz konusu gelişmelerin hemen arkasından başlayan krize kuvvetli bir mali yapı ile girdiklerini vurguladı.

Görevde kaldığı süre boyunca hedeflerin büyük bölümünü gerçekleştirdiklerinin söylenebileceğini dile getiren Bulgurlu, 33 yıldır Koç Topluluğuna hizmet ettiğinin altını çizerek şunları kaydetti:

“Eski bir deyişe göre bir işin en kısa ve doğru yolu, en uzun yolu yürümekmiş. Ben de kariyerimde sürekli en sağlam ve doğru olan yolu, bazen en uzun yolu tercih ettim. Genç çalışanlarımıza da sabırlı olmalarını, doğru ve uzun vadeli olan yolu tercih etmelerini tavsiye ediyorum.
Görev ve mekan ayrımı yapmadan bu büyük camiaya hizmet etmek, benim için önemli bir ayrıcalık oldu, olacak. Camia diyorum, çünkü Koç Topluluğu bir şirketler topluluğu olmaktan ötedir.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle