GeriEkonomi Koç Holding’te üçlü komite dönemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koç Holding’te üçlü komite dönemi

Koç Topluluğu Yürütme Kurulu Başkanı İnan Kıraç'ın 31 Mart'tan itibaren emekliye ayrılmasıyla, Topluluğun yönetim stratejisi değişecek. Yürütme Kurulu'nu kaldıran Topluluk'ta Rahmi Koç başkanlığında Suna Kıraç ve Temel Atay'dan oluşan bir Yönetim Komitesi kuruldu.

Koç Holding, Topluluk Yürütme Kurulu Başkanı İnan Kıraç'ın 31 Mart 1998 itibariyle emekliye ayrılmasından sonra yeni bir yapılanmaya gidiyor. 1 Nisan 1998 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni yapılanmada, bazı yönetim pozisyonları kaldırılırken, Rahmi Koç'un Başkanlığı'nda, Suna Kıraç ve Temel Atay'dan oluşan üç kişilik bir Yönetim Komitesi oluşturuldu.

Koç Holding'den yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak 1994 tarihinden bu yana Koç Topluluğu Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev yapan İnan Kıraç, 31 Mart 1998 tarihinde emekliye ayrılacak. Böylece, İnan Kıraç, Koç Topluluğu'ndaki 37 yıllık profesyonel yaşamını noktalayacak. Holding ise, 1 Nisan 1998'den geçerli olmak üzere yeni bir yapılanmaya gidecek. Yeni yapılanmada, Koç Holding Yönetim Kurulu, en üst düzey karar organı olarak açıklandı.

YÖNETİM KOMİTESİ

Yeni yapılanma çerçevesinde, Koç Holding Yönetim Kurulu ile iş birimi başkanları arasında koordinasyonun sağlanması, faaliyetlerin takip ve kontrolü, alınacak kararların uygulanmaya konması ve sonuçlandırılması için Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan 3 kişilik bir Yönetim Komitesi kuruldu.

Komite'de Rahmi Koç Başkan, Suna Kıraç Başkan Yardımcısı, Temel Atay da uygulamadan sorumlu üye olarak görev aldılar.

Yürütme Kurulu ve Yürütme Kurulu Başkanı pozisyonları kaldırıldı.

Yürütme Kurulu'nda İnan Kıraç ve Temel Atay'ın dışında, Hasan Subaşı, Gökçe Bayındır ve Cengiz Solakoğlu görev yapıyordu.

Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Hasan Subaşı, Yönetim Kurulu üyeliği görevini de sürdürüyor. Gökçe Bayındır Tofaş Grup Başkanı, Cengiz Solakoğlu da Tüketim ve Tekstil Grup Başkanı olarak Holding'deki görevlerini sürdürecekler.

Koç'un 5 felsefesi

Koç Topluluğu, yeni yapılanmanın ana felsefesini 5 madde olarak belirledi. Topluluk'tan yapılan açıklamada bunlar şöyle sıralandı:

Profesyonel yönetim ilkeleri devam edecek. Aile bireylerinin kararlara Yönetim Kurulu seviyesinde katılmaları esas olacak. Ancak, profesyonel görev verilenler, yetki ve sorumluluk içinde hareket edecek.

Ademi merkeziyet sistemi esas alınacak. Yetki ve sorumluluklar İş Birimi Başkanları'na bırakılacak.

Güçlü başkanlık, güçlü genel müdür ve hızlı karar alma sistemi desteklenecek.

Kararların sorumluluğu anonim hale getirilecek.

Kalıplaşmış yönetim modelleri yerine Topluluğun yapısına, geleneklerine ve deneyimlerine uygun esnek modeller benimsenecek.

Temel Atay 32 yıldır Koç'ta

58 yaşında olan Temel Atay, 1966 yılından beri, 32 yıldır Koç Topluluğu şirketlerinde çeşitli görevler üstlendi. 1966 yılında Otosan'da Mamül Geliştirme Müdürü olarak çalışmaya başlayan Atay, 1969'da Ford Motor'un ABD'deki merkezinde mamul geliştirme mühendisi olarak görev yaptı. 1972'de Koç Holding Otomotiv Koordinatör Yardımcısı görevini üstlenen Temel Atay, 1974 yılında Otoyol Sanayi'nin Genel Müdürlüğü görevine getirildi. Atay, 1981'de Tofaş Otomobil Fabrikaları'nın Genel Müdürlüğü'ne atandı. 1992'de Koç Holding Teknik Projeler Başkan yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Atay, 1994'de Koç Holding Tofaş Grubu Başkanlığı görevini üstlendi. Atay, 1996 yılından itibaren de Koç Holding Yönetim Kurulu Üyeliği, Koç Topluluğu Yürütme Kurulu Başkan vekilliği ve Diğer Otomotiv Şirketleri Grubu Başkanlığı görevinde bulunuyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle