GeriEkonomi Koç Grubu'ndan kan bağışı kampanyası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koç Grubu'ndan kan bağışı kampanyası

Koç Grubu'ndan kan bağışı kampanyası
refid:17911725 ilişkili resim dosyası

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Topluluğu'nun “Ülkem İçin Kan Veriyorum” kampanyasının düzenli, devamlı, bilinçli ve karşılık beklemeyen kan bağışçılarının sayısının artması ve bu konunun daha çok birey ve kurum tarafından sahiplenilmesi hedefiyle devam ettiğini belirtti.

Koç, “Ülkem İçin Kan Veriyorum” kampanyasının ikincisinin başlaması dolayısıyla, Koç Holding'in Nakkaştepe'deki binasında düzenlenen basın toplantısında, geçen yıl Türk Kızılayı işbirliğiyle başlatılan kampanyaya, bu yıl da devam etme kararı aldıklarını dile getirdi.

Kampanya çerçevesinde, Kızılay ekiplerinin Koç Topluluğu çalışanları ve bayilerine kan bağışı eğitimleri verdiğini ve bağışların yapıldığını anımsatan Koç, Kızılay'ın bugüne kadarki en büyük kampanyasına imza attıklarını söyledi.

31 Mayıs-31 Aralık 2010 tarihleri arasında 32 bin 580 ünite kan bağışlandığını, bir ünite kanın üç kişiye hayat olduğunu ifade eden Koç, böylece 100 bin kişinin hayatına dokunduklarını dile getirdi.

Koç, 81 ildeki bayilerinin kan bağışı konusunda farkındalık yaratmak için çalıştıklarını belirterek, gösterilen örnek gönüllülük için kampanyaya katılanlara teşekkür etti.

Koç Topluluğu'nda 1588 kişinin 5 kez ve üzeri, 431 kişinin de 10 kez ve üzeri kan verdiğini dile getiren Koç, kampanya çerçevesinde de düzenli kan bağışının gündeme geldiğini ifade etti.

Koç, “Kampanya, düzenli, devamlı, bilinçli ve karşılık beklemeyen kan bağışçılarının sayısının artması ve bu konunun daha çok birey ve kurum tarafından sahiplenilmesi hedefiyle devam ediyor. İnanıyorum ki, hedefimize ulaşacak ve daha fazla insanının hayatına umut olacağız. Yaşam, yaşattıklarınızdan ibarettir” diye konuştu.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali de kan bağışının önemine işaret ederek, kan bağışı kampanyalarıyla bu işin tüccarlığının önünün alındığını dile getirdi.

“Koç Topluluğu'nun gösterdiği insani bir duruş var. Bu sosyal sorumluluğun çok ötesinde insani bir diplomasidir” diyen Küçükali, Koç Topluluğu'nun kan bağışı konusunda örnek davranış sergilediğini ifade etti.

Simav'daki deprem sırasında da örnek bir davranış sergilendiğini ve Koç Topluluğu'nun Kayseri temsilciliğinin hemen bağışta bulunduğunu anlatan Küçükali, düzenli kan verme alışkanlığı yaratmanın önemli olduğunu, “Koç Topluluğu'nda da düzenli kan verme alışkanlığı gelişti” dedi.

Küçükali, Mustafa Koç'a, Koç Holding'in kurucusu olan dedesi Vehbi Koç'un da Kızılay'ın yönetim kurulunda olduğunu anımsatarak, 5 Nisan 1939 tarihindeki Kızılay yönetim kurulu toplantısı sırasında Vehbi Koç'un kayıtlara geçen sözlerini, dönemin zabıt defterinden Mustafa Koç'a okuttu.

Vehbi Koç'un zabıt defterinde yer alan “Maaşlı tahsildardan hayır gelmez, aidatlı olmalıdır” sözlerine atıfta bulunan Küçükali, Vehbi Koç'un o dönemde gönüllülüğün esas olduğuna vurgu yaptığını kaydetti.

Küçükali, Mustafa Koç'a Kızılay'ın 25 Nisan 1939 yılındaki zabıt defterinde yer alan Vehbi Koç'a ait sözlerin bulunduğu bölümün fotokopilerini ve aynı tarihte çekilen bir fotoğrafını da sundu.

Toplantıda daha sonra, Koç Topluluğu çalışanları arasında 10 kez ve üzerinde kan bağışında bulunanlarla fotoğraf çektirildi ve Küçükali, yakasındaki Kızılay rozetini Mustafa Koç'un yakasına taktı.

Daha sonra, yarın başlayacak ve 31 Aralık 2011 tarihine kadar devam edecek olan kampanyaya ilk kan bağışını Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle