GeriEkonomi Koç, CEO’yu yine otomotivden seçiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koç, CEO’yu yine otomotivden seçiyor

Koç, CEO’yu yine otomotivden seçiyor

Şimdilik, Bülent Bulgurlu’nun yürüttüğü CEO’luk görevine vekalet edecek olan Durak, Temel Atay ve Bülend Özaydınlı’dan sonra otomotiv grup başkanlığından CEO’luğa yükselen üçüncü profesyonel olacak.

Kıraç’tan bu yana

Profesyonel yönetici olarak bakıldığında Koç’ta otomotiv etkisinin Temal Atay’la başladığı söylenebilir. Ancak biraz daha geriye gidince, aslında bu geleneğin Suna Kıraç’ın (Vehbi Koç’un kızı) eşi ınan Kıraç ile başladığı görülüyor. Koç Holding’te uzun yıllar üst düzey yöneticiliklerde bulunan Kıraç, Otoyol ve Tofaş’ta çalıştıktan sonra, otomotiv grubu başkanı olmuş, sonrasında da holdingin yönetimine girmişti.

İlk CEO ünvanı

Koç Topluluğu’nda Chief Executive Officer yani CEO pozisyonuna getirilen ve aile dışından üst yönetime atanan ilk profesyonel yönetici olan Temel Atay da, yine Tofaş’tan gelmişti. Koç Topluluğu’na 1996 yılında Otosan’da adım atan Atay, Otoyol ve Tofaş şirketlerinin genel müdürlüklerinin ardından Tofaş Grup Başkanlığı yapmış ve Temmuz 2000’de de CEO’luğa atanmıştı.
Atay’dan sonra CEO’luğu üstlenen Bülend Özaydınlı da, otomotiv geçmişi bulunan yöneticiler arasındaydı. Maret, Migros gibi Koç şirketlerinde uzun yıllar çalışan ve asıl ününü Migros Genel Müdürü olarak yapan Özaydınlı, CEO’luğa getirilmeden iki yıl önce Tofaş Grubu Başkanlığı’na atanmıştı. 2001 yılında bu görevin yanı sıra CEO vekilliğine de atanan Özaydınlı, sonrasında da CEO’luğu üstlenmişti

Bulgurlu Ford’dan geldi

Koç’ta sadece Özaydınlı’dan sonra bayrağı devralan Bülent Bulgurlu geleneği bozan isim oldu. Mayıs 2007’den bu yana CEO’luk yapan Bulgurlu, Arçelik ve Dayanıklı Tüketim Grubu’ndan gelmişti. Bulgurlu’nun görevi devredeceği Temel Atay ile yeniden otomotivci CEO geleneğine dönülecek. Ancak bu kez Tofaş yerine Ford Otosan kökenli bir isim CEO’luğu üstlenecek. Mayıs 2007’de grup başkanlığına yükselen, şimdi de CEO vekilliğini üstlenen Durak, Koç’ta otomotiv grup başkanlığından CEO’luğa yükselen üçüncü profesyonel olacak.

CEO’luktan önce vekaletle hazırlık

TURGAY Durak’ın vekil CEO olarak atanması Koç Topluluğu’nda bir ilk gibi algılansa da aslında bu da son 3 dönemdir devam eden bir gelenek. Bülent Özaydınlı, Ağustos 2000’de CEO olmadan önce bir yıl vekillik yapmıştı. şimdi de Turgay Durak, 2010 yılında görevini bırakmaya hazırlanan Özaydınlı’nın yanında bir yıl vekil olarak CEO’luğa hazırlanacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle