GeriEkonomi Koç: Benim korkum reel sektörün etkilenmesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koç: Benim korkum reel sektörün etkilenmesi

KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Türkiye'nin IMF ile stand- by anlaşmasının, psikolojik de olsa piyasaları rahatlatabileceğini söyledi.

İç ve dış piyasanın daraldığına dikkat çeken Koç, “İşsizlik büyük bir sorundu, daha büyük bir sorun olarak önümüze çıkabilir” dedi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi'nde gazetecilerin küresel krizle ilgili sorularını yanıtladı. Koç, bu krizin en önemli özelliğinin 15 gün evvel durumun bugünkü gibi olmadığını söyleyerek, “15 gün sonra da bugünkü gibi olamaz. Dün Bakan Zafer Çağlayan da aynı şeyi söyledi. Her şey her an değişiyor. Artık yönetimi saat saat yapmaya başladık. Kriz ne zaman nasıl biter dünya boyutunu konuşuyorum ucu açık bu konuda, kimsede bir şey tahmin edemiyor” dedi.

Krizin nerede biteceğinin veya piyasaların nasıl toparlanmaya başlayacağının bilinmediğini anlatan Mustafa Koç, “Kriz Avrupa’nın en büyük ekonomisi İngiltere’ye de çok ciddi sirayet etmiş durumda. Biliyorsunuz geçen hafta olanları Türkiye her ne kadar izafi olarak etkilenmemiş gibi gözükse de küreselleşmedeki boyutu ve dünyanın 17'nci en büyük ekonomisi olarak böyle bir krizden etkilenmememiz söz konusu değildir. Bunu borsa düşüşü olarak almamak lazım. Bu kriz 2001’den çok daha farklı. Birincisi dünya boyutu olarak, ikincisi de 2001'de bankalar çok ciddi yara almıştı. Şimdi çok şükür bankalarımız o tecrübeden sonra çok daha kuvvetli bir finansal yapıya sahip oldu. Benim korkum reel sektörün etkilenmesi. Reel sektörde ödeme zorluğu yaşanırsa bu sistemde ciddi sorunlar yaratabilir. Hem iç piyasa, hem dış piyasa daralıyor. İşsizlik büyük bir sorundu, daha büyük bir sorun olarak önümüze çıkabilir. Bundan sonraki üç ay içerisinde ya da önümüzdeki sene içerisinde. Dediğim gibi bu tip şeyleri önceden kestirmek zor. Dün de söylediğim gibi bence bir IMF stand-by anlaşmasının şu anda yapılması piyasaları psikolojik olarak fevkalade rahatlatır diye düşünüyorum. Paranın maliyeti çok artmaya başladı. Likidite azaldıkça ülkeden para çıkışı hızlanabilir. Bu da bizim işimize gelmez. O bakımdan dikkatli olmamız lazım” diye konuştu.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, özel sektörün en büyük özelliğinin değişen şartlara mümkün olduğu kadar çabuk ayak uydurması olduğunu kaydederek, “Bu şartlar neyi dikte ediyorsa biz de ona göre önlemimizi almalıyız” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle