Koç az para vermedi, Tüpraş iptal olursa kimse sevinmesin

Alper YOLDAŞ
17.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tüpraş özelleştirmesinde Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararını değerlendiren, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, "Tüpraş’a az para verilmedi. Hiç kimse iptal oldu diye sevinmesin. Bundan bütün ülke zarar görür. O zaman özelleştirmeyi bırakalım, oturduğumuz yerde kalalım" dedi.

KOÇ-Shell ortaklığının Tüpraş için az para vermediğini belirten Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, "Hiç kimse iptal oldu diye sevinmesin. Bundan bütün ülke zarar görür. O zaman özelleştirmeyi bırakalım, oturduğumuz yerde kalalım. Böyle birşeyi düşünemiyorum. Koç Grubu parayı vermiş, hisseleri almış. Sonrasında ise iptal ediliyor. O zaman hiç kimse özelleştirmeyi konuşmasın" dedi.

BEYAZ EŞYA BORSAYA: Ahmet Nazif Zorlu, Vestel Beyaz Eşya’nın yüzde 27’lik hissesinin nisan-mayıs gibi halka arz edileceğini belirterek, "Holdingin elinde bulunan hisseleri ise borsada oluşan fiyattan Vestel Elektronik’e satacağız. Borsadaki yabancı yatırımcılarımızın bu yönde bir talebi oldu" dedi. Vestel Elektronik A.Ş.’nin yüzde 35, Zorlu Holding’in ise yüzde 65 ile Vestel Beyaz Eşya’nın ortağı olduğunu belirten Zorlu, "Yüzde 49’u halka açık olan Vestel Elektronik’e yatırım yapan yabancı fonlar, holdingin elinde bulunan hisselerin Vestel Elektronik’e satılmasını talep ettiler. Geçen yıl 20-25 büyük fonla görüştük. Hepsi satışla birlikte Vestel’in güçlü yapıya bürüneceğini söyledi. Biz de ortaklarımızın bu isteğini gayet olumlu karşıladık" diye konuştu.

DEDİKODULAR ENGELLENECEK: Zorlu, şöyle devam etti: "Şeffaf ve kurumsallaşmaya önem veren bir grup olarak borsadaki yatırımcılarımıza; ’Holding bünyesindeki hisselerin tamamını Vestel Elektronik’e geçirebiliriz. Ama bunu şimdi yapmayalım. Vestel Beyaz Eşya’yı önce halka açalım ve bunun ertesi günü de holdingin elinde bulunan hisseleri borsada oluşan fiyattan Vestel Elektronik’e satalım’ dedik. Böylece fiyatla ilgili dedikoduların da önüne geçmiş olacağız." Bu halka arzın geçen yıl olmamasını ise teknik bir soruna bağlayan Zorlu, "Manisa Organize Sanayi’de 800 dönüm arazimiz var. Bunun 500 dönümünü kapalı alan yaptık. 300 dönüm ise yollar ve bahçelere ayrıldı. Bu husustan dolayı gecikme oldu. Arazinin parasını ödemiştik, ama tapuyu alamamıştık" şeklinde konuştu.

Vestel’de hedef 1 milyar dolar

VESTEL olarak 1999’da beyaz eşya üretimine başladıklarını belirten Ahmet Nazif Zorlu, beyaz eşyada çok kısa zamanda söz sahibi olduklarını söyledi. Bugün buzdolabında 2.8 milyon, çamaşır makinesinde 2.5 milyon, fırında 1 milyon ve klimada 700 bin adetlik üretim kapasitesine ulaştıklarını anlatan Zorlu, "Bulaşık makinesinde de 1 milyon adetlik kapasiteyle üretime başlayacağız, böylelikle kısa zamanda beyaz eşya gamı tamamlanacak. Geçen yıl 600 milyon dolar olan ciromuz, bu yıl 750 milyona çıkacak. Birkaç yıl içinde ise 10 milyon adetlik kapasite ve 1 milyar dolarlık ciroya ulaşmış olacağız" dedi. "Artık Avrupa’da televizyon üretimi bitti" diyen Zorlu, "Beyaz eşyada ise üretim Doğu Avrupa’ya doğru kaymıştır, ama oralarda da bitmek üzeredir. Vestel bunu öngörmüş ve çok iyi değerlendirmiştir. Hayal kurduk, ama hayalperest olmadık. Beyaz eşyada 10 milyonluk kapasitelerden bahsediyoruz. Bu yıl beyaz eşya ihracatında yüzde 30’luk bir artış bekliyoruz" dedi.

İhracatta yeniden lider oluruz ciroda 5 milyar doları buluruz

AHMET Nazif Zorlu, 1994 yılında Vestel’i satın aldıklarında cironun 100 milyon dolar bile olmadığını belirterek, "Bu rakam 2005’te 33 kat artarak 3.3 milyar dolara ulaştı. Son 4-5 yılda hedeflerimizin yüzde 20 üzerine çıktık. Önümüzdeki yıl hedefi ise Vestel Grubu şirketlerinin toplam cirosunu 5 milyar dolara çıkarmak. 2005’te 2 milyar 240 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 5 yıl üst üste ihracat liderliğini kimseye kaptırmamıştık. Bu yıl inşallah liderliği geri alacağız. Biz bu pistte koşuyoruz" diye konuştu.

Hayalperest değiliz, İGDAŞ kesemize uygun mu bakarız

ZORLU Holding olarak boş durmayacaklarını dile getiren Ahmet Nazif Zorlu, "Yeni alanlara girmeyi düşünmüyoruz. Enerji sektöründe büyümeyi düşündüğümüzü açıklamıştık. Enerji dağıtımı geliyor. Sırada hidrolik ve termik santraller var" diye konuştu. Zorlu, İGDAŞ’ın özelleştirilmesiyle ilgili şunları söyledi: "İnceleriz ve bize uygunsa İGDAŞ’ta yer alırız. Hayalperest olmayız. 5 milyar dolar gibi bir rakamdan söz ediliyor. Kesemize uygunsa bu iş olur. Enerji projelerinde yabancılarla görüşüyoruz."

Fuarlar bizim ’Kabe’miz kalite Allah’ın emri

VESTEL Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkan Vekili ve Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, Almanya’nın Köln kentinde gerçekleştirilen beyaz eşya fuarı Domotechnica’ya 2001 yılından beri katıldıklarını söyledi. Avrupa’nın en büyük beyaz eşya fuarındaki stand alanlarının bu yıl 620 metrekareye ulaştığına işaret eden Erdoğan, "50-60 kişilik bir ekiple fuarda yer alıyoruz. Fuarlar müşterilerimizle kuracağımız temaslar ve sipariş almamız açısından çok önemli. Vestel iş bağlantılarının birçoğunu fuarlar sayesinde kurmuştur. Bu anlamda fuarlar bizim ’Kabe’mizdir" dedi. Vestel’in beyaz eşyadaki müşteri portföyünü ’kahverengi’ ile hazırladığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: "Kısa sürede üretim ve ihracatımızı artırdık. 2001 yılında 54 milyon dolar olan ihracatımız, geçen yıl 328 milyon dolara ulaştı. Aynı dönemde ciromuz ise 10 katlık artışla 600 milyon doları geçti. Başta Electro Lux olmak üzere 70 marka için Özel Tasarım Üretimi (ODM) yapıyoruz."

Avrupa’da buzdolabından yüzde 6’lık pay alıyoruz

ZORLU Holding Mali İşler Koordinatörü Cem Köksal, şimdiye kadar beyaz eşyadaki yatırım tutarının 300 milyon doları aştığına dikkat çekerek, "Vestel Beyaz Eşya, 1 milyar dolarlık ciroya çok ciddi bir ek yatırım yapmadan zıplayabilecek konumdadır" dedi. Avrupa’da beyaz eşyada önemli bir oyuncu olduklarını söyleyen Erdoğan, "Her yıl 15 milyon buzdolabının satıldığı pazarda 1 milyon 150 bin adetle yüzde 6’lık paya ulaştık. Pazar payımızın en yüksek olduğu ülke ise yüzde 10’la Fransa. Fransa’da ilk 5 arasındayız" diye konuştu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı