GeriEkonomi KOBİ’lere ticari platform
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KOBİ’lere ticari platform

KOBİ’lere ticari platform

Avustralya ve Asya Pasifik Bölgesi’nin önde gelen tedarik zinciri yönetimi ve finansmanı platformu Octet, Türk ve Avustralyalı ortakların girişimi ile Türkiye’de faaliyetlerine başladı. Octetoluşturduğu dijital platformla, özellikle KOBİ’lerin ek işletme sermayesi kaynaklarına erişimini kolaylaştırmanın yanısıra tahsilat sıkıntısını gideren güçlü bir altyapı sunuyor.

Özellikle KOBİ’lerin en temel sorunlarından biri olan ticaretin finansmanına çok yönlü çözümler sunan ve işletmelerin tahsilat riskini ortadan kaldıran Octet, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) aldığı izinle Türkiye’de faaliyetlerine başladı. Avustralya ve Asya Pasifik Bölgesi’nin önde gelen tedarik zinciri yönetimi ve finansmanı platformu Octet, 73 ülkeden 30 bineyaklaşan işletme ile yıllık 2 milyar doların üzerinde bir işlem hacmine sahip.Octet’e herhangi bir ücret ödemeden üye olabilen KOBİ’ler; hammadde ve hizmet tedariklerinde ödemelerini, vadeli çek-senet derdi olmadan daha kolay yapabilme olanağına kavuşacak. KOBİ’ler alacaklarını da aynı şekilde çek-senet ile uğraşmadan vadesinde nakit olarak tahsil etmenin avantajlarından yararlanacaklar.

“TÜRKİYE’NİN KOBİ TİCARET HACMİNİN ARTMASINA KATKI SAĞLAYACAĞIZ”
BDDK’dan kendi alanında lisans alan ilk kuruluşlardan biri olduklarını belirten Octet Genel Müdürü Dr. Selim Seval, Türkiye’de işletmelerin güçlü bir potansiyele sahip olduğunu ancak yaşadıkları işletme sermayesi sorunları nedeniyle, bu potansiyeli harekete geçiremediklerini söyledi. Seval, güçlü bir global deneyime sahip olan Octet’in bu potansiyeli harekete geçirmede önemli bir rol üstleneceğini vurguladı.

Seval, bankalar, şirketler ve bayilerine sunacakları fırsat ve çözümlerle ticaretin finansmanının kolaylaştırılmasında ve yaygınlaştırılmasında etkin rol oynayacaklarını söyledi. Seval, şirketlerin finansal kaynaklara ulaşımında etkin bir rol oynayarak büyümesine, ticaret hacminin artmasına ve bankaların daha sağlıklı KOBİ portföyleri oluşturmalarına katkı yapmayı amaçladıklarının altını çizdi. Octet platformunda çok sayıda işletme ve bayiinin yer alacağını belirten Seval, “Octet ticaret platformu ile işletmelere birden fazla banka ile işlemlerini sürdürme fırsatı sunuyoruz. Çok bankalı bir platform sunduğumuz için işletmeler ve bayiler ihtiyaç duydukları işletme sermayesine daha kolay ve uygun koşullarda ulaşabilir hale geliyorlar. Ayrıca satıcı firmalar, finansman riskini kendileri taşımak yerine asıl işi bu olan bankalar üzerinden kredilendirme olanağına kavuşuyorlar. Bankalar ise çok sayıda satıcının ve bayiinin olduğu bir sistemde daha güvenli kredi kullandırabilecekler” dedi.

OCTET İLE GÜVENLİ TİCARET
Octet, sadece güvenilir firmaları platformuna üye yapıyor. Octet’e alıcı olarak üye olacak işletmelerde, bir banka tarafından verilmiş kredi kartı veya bir ticari kredi limitinin olması şartı aranıyor. Sipariş Octet dijital platformu üzerinden geldiğinde, satıcı firma müşterisinin kredi değerliliğinden ve ödeme yapma gücünden emin oluyor. İşletmeler Octet’e herhangi bir kurulum yapmaksızın, online olarak ücretsiz kayıt olup, 24 saat içerisinde kullanabilir ve bu imkanlardan yedi gün yirmi dört saat faydalanabilir. Bu anlamda işletmeler için yatırım ve sabit ücret gibi maliyetler söz konusu değil.

Octet ticaret platformu üzerinden alım yapan KOBİ’ler, tedarikçisine kredi kartı ile 12 aya varan taksitlerle ödeme, tedarikçi işletmeler ise fatura bedelini vadesinde nakit olarak tahsil edebilme imkanına sahip oluyor. Bu anlamda Octet, bütün paydaşları için kazan-kazan fırsatı sunuyor. Octet platformu, işletmelere tahsilat kolaylığı ve güvencesi sunuyor. Bunu da işletmelerin sahip olduğu kredi kartlarının hammadde ve hizmet alımında kullanmalarına imkan vererek sağlıyor. Kartlarla yapılacak ödemelerdeki taksit ve erteleme olanakları ise satıcıların tahsilatlarını güvenle yapmalarının yanı sıra alıcıların kendi karar verecekleri maliyetler ile diledikleri vadede ödeme yapmalarına imkan tanıyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle