GeriEkonomi KOBİ'lere sıfır faizli istihdam kredisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KOBİ'lere sıfır faizli istihdam kredisi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, yeni kredi keşifleriyle işletmelerin uluslararası standartlara uymasını hedeflediklerini belirterek, KOSGEB olarak ellerindeki imkanları ortaya koyup KOBİ’lere istihdam kredisi vereceklerini açıkladı.

TOSYÖV, TOBB ve KOSGEB öncülüğünde TÜBİTAK ve Rekabet Kurulu’nun desteğiyle üçüncü KOBİ zirvesi "AB Bütünleşme Sürecinde KOBİ’ler" ana temasıyla Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı.

Zirveye katılan Bakan Çoşkun, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İstihdam kredisi verilmesine önümüzdeki hafta başlanacağını bildiren Çoşkun, bu kredi için KOSGEB’in elindeki imkanları ortaya koyduğunu, krediyi fonlayacağını ve herhangi bir faiz almayacağını söyledi. Sıfır faizli istihdam kredisi için şimdilik firmaların 100 milyar lira limit koyduklarını belirten Coşkun, istihdam kredisinin Türkiye’de ilk kez uygulanacağını söyledi. İstihdam ve ihracat kredisi için Vakıfbank’a 100 trilyon lira yatırıldığını ifade eden Coşkun, öncelikli hedefin 10-15 bin KOBİ olduğunu bildirdi. Coşkun, bu kredilerle kayıt dışı istihdamın kayda gireceğini söyledi.

TÜRKİYE HALA CE İŞARETİ VEREMİYOR

Coşkun, Türkiye’nin hala CE işareti verememesine ilişkin soruyu da yanıtlarken, CE belgesini hala Türkiye’nin veremediğini Avrupa Birliği’nin bu konuda çifte standart uyguladığını belirterek, şu anda Türkiye’nin bu belgeyi verme konusunda alt yapısının hazır olduğunu kaydetti. Belgenin verilebilmesi için AB ile gümrük birliği çerçevesinde görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Ali Çoşkun, "Türkiye siyasi karar organında yer almadığı için bazı alışkanlıklar devam ediyor. Ama müzakere masasında bunun çözüleceğine inanıyorum" dedi.

Akredite edilmiş AB kuruluşlarının Türkiye’de CE belgesini sattıklarına dikkat çeken Coşkun, bunun da KOBİ’ler başta olmak üzere kuruluşlara 200 bin dolara kadar maliyet getirdiğini bildirdi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle