GeriEkonomi KOBİ'lere 2,5 milyar kredi veriliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KOBİ'lere 2,5 milyar kredi veriliyor

KOBİ'lere 2,5 milyar kredi veriliyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, yıl sonuna kadar hedefleri olan 2 milyar 500 milyon liralık krediyi KOBİ'lere vereceklerini söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmelere (KOBİ) yönelik kredi destek paketine bankalar aracılığıyla 13 günde 57 bin işletmenin başvurduğunu bildirdi.

Bir dizi temaslar için Macaristan'da bulunan Bakan Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın esnaf ve sanatkarlar ile tüm KOBİ'lere yönelik uygulamaya koyduğu 100 bin işletmeye 2 milyar 500 milyon liralık kredi hacmi öngören ve 4 Kasım'da başlayan destek paketine 13 günde 57 bin işletmenin bankalar aracılığıyla başvuru yaptığını kaydetti.

Küresel krizin etkilerinin hissedilmeye başladığından bu yana KOSGEB vasıtasıyla KOBİ'lere çok önemli destekler sağladıklarını dile getiren Ergün, bu desteklerin makine-teçhizat, ihracat ve cansuyu kredisi gibi destekler olduğunu hatırlattı.

Ergün, bu desteklerden KOBİ'lerin son derece memnun kaldığını ifade ederek, şunları söyledi
“Şimdi de KOBİ kavramı değiştiği için, içine hizmet sektörü de girdi ve esnaflar da dahil oldular KOBİ'ye. Biz bunlar için yeni bir paket açtık; 2 milyar 500 milyonluk liralık bir kredi hacmi oluşturalım ve bu kredi hacminden en az 100 bin esnafımız istifade etsin. Bu krediyi 25 bin lira üst limitli, bayan olursa pozitif ayrımcılık yaparak 30 bin lira olarak belirledik. Bu paketi açtık. 2009 yılının sonuna kadar bundan yararlanma imkanı getirdik. Çok ilgi gördü. 12 Ekim 2009 tarihine kadar 10 yıl boyunca toplam 89 bin işletme bize başvurarak, KOSGEB Veri Tabanı'na kaydolmuştu; işte internetten veya form doldurarak; ben KOSGEB'in istediği standartlara uygun bir firmayım, diye. Kredi destek paketinden yararlanmak isteyen işletmelerimizin KOSGEB Veri Tabanı'na kaydolmaları şartı getirdik. Bu çerçevede, KOSGEB Veri Tabanı'na kayıt olmak için başlattığımız tarih olan 12 Ekim'den sonra 110 bin işletme başvurdu. Bu büyük bir ilgi. Bu veri tabanına kaydolmada son destek paketinin çok büyük katkısı oldu.”

Destek paketinden yararlanmak için 13 günde başvuranların sayısının 57 bine ulaştığını vurgulayan Ergün, bu sayının 100 bini aşacağını ve 2009 yılı itibariyle bu paketten 100 bin işletmenin yararlanma imkanına sahip olacağını ifade etti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle