GeriEkonomi KOBİ'ler bankaları artırdı, sayı 4 milyona dayandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KOBİ'ler bankaları artırdı, sayı 4 milyona dayandı

KOBİ'ler bankaları artırdı, sayı 4 milyona dayandı

BDDK verilerine göre nakdi kredi kullanan işletme sayısı 3 milyonu aşarken bankacılık sistemine dahil olan işletme sayısı 4 milyona dayandı.

Türk bankacılık sisteminde özellikle mart ayında hızlanan ve büyümeye 1 puan katkı yapması beklenen kredi hacmi 1,8 trilyon TL’nin üzerine çıkarken, kaynak girişi sağlayan KOBİ’lerin ağırlıklı işletme sermayesi ihtiyacı ve stok finansmanı ihtiyacı için kullandığı belirtiliyor. Ayrıca limitini mümkün olduğu kadar çok kullanmak isteyen KOBİ’lerin çalıştığı banka sayısını artırdığı düşünülüyor. Dünya'dan Ece Ceyhun'un haberine göre bilgi veren bankacılar, mevcut müşterilerine yeni müşteri ekledikleri bilgisini paylaşıyor.

Özellikle mart ayında hız kazanan KOSGEB ve KGF kefaletli kredi kullanımına ilişkin istatistikler gelmeye başladı. BDDK verilerine göre KOBİ segmentinde toplam nakdi kredi bakiyesi aralık-mart döneminde 27.5 milyar TL artarak 448,1 milyar TL’ye geldi. Gayri nakdi kredi bakiyesi de 130,4 milyar TL’ye yükseldi. Aralık ayında 1 trilyon 734 milyar TL olan toplam kredi hacmi ise mart ayı verilerine göre 1 trilyon 830 milyar TL’ye çıktı. BDDK’nın geçici verileri bu büyümenin de devam ettiğini gösteriyor. 2 Mayıs itibariyle toplam kredi hacmi 1 trilyon 876 milyar TL’ye ulaştı.

Son dönemde kredi kullanan işletmelerin aldıkları kaynakları mevduat olarak tuttukları ya da dövize yöneldikleri de sıkça ifade edilse de KOBİ segmentinde kredi kullanan işletme sayısında dikkat çekici bir artış var. Nakdi kredi kullanan işletme sayısının 3 milyonu aşarak 3 milyon 10 bin 456 işletmeye çıktığı görülürken sistemden yararlanan toplam işletme sayısı 4 milyona dayandı ve 3 milyon 989 bin 84 işletmeye çıktı. Biz de Türkiye’nin önde gelen bazı bankalarının KOBİ’den sorumlu genel müdür yardımcılarına açıklanan son istatistikleri nasıl yorumladıklarını sorduk.

ÇALIŞTIKLARI BANKA SAYISI ARTTI

Türk Ekonomi Bankası Genel Müdür Vekili ve KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, banka olarak kredi tahsisi yaparken KOBİ’lere krediyi nereye kullanacaklarını sorduklarını ve mevcut müşterileri kadar yeni müşteriye de ulaştıklarını anlattı. Turgut Boz, KOBİ’lerin çalıştığı banka sayısını artırdığını net bir şekilde gördüklerini belirterek “Çalıştıkları banka sayısı pek çoğunda artık bir fazla. Eğer 2 banka ile çalışıyorsa sayıyı 3’e çıkardı” dedi. Boz, toplam müşteri sayısının 3 aylık dönemde 154,1 bin işletme arttığına, bunun da 124,2 bininin mikro, 27,6 bininin ise küçük işletmelerden oluştuğuna dikkat çekerek, “Bu rakamlar da bize kullandırılan kredilerin tabana yayıldığının en önemli göstergelerinden biri” yorumunu yaptı.

BANKALAR YENİ MÜŞTERİ KAZANDI

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran’da “KGF desteklerinin çeşitlenmesiyle KOBİ’lerin kredi kullandığı banka sayısının arttığı bir gerçek. Öncelikli olarak ana bankasından KGF kredisi kullanan KOBİ’lerin, diğer bankalardan da kredi kullanmasının, bankaların yeni müşteri kazanmasına katkı sağladığını söyleyebiliriz” açıklamasını yaptı. Onaran ayrıca sektörde kullandırılan Hazine Destekli KGF kredilerinde firma başına ortalama kredi büyüklüğünün 500-600 bin TL civarında olduğunu aktararak küçük işletmelerde ise bu rakamın 300 bin TL’lere kadar düştüğüne değindi. Onaran, bu miktarlarında KGF’nin amaçlandığı gibi finansmana ulaşmayı tabana yaygın bir şekilde kolaylaştırdığını söyledi.

Ziraat Bankası Şube Bankacılığı Grup Başkanı Süleyman Türetken ise mevcut müşteriye ulaşmak kadar yeni müşteriye ulaşmak, daha çok işletmeye kaynak aktarmak hususunda hassasiyet gösterdiklerini belirterek “Kredi kullandırdığımız işletmelerin yüzde 40’ı bizim için yeni müşteriydi. Türkiye’nin 400 noktasında Ziraat Bankası tek başına hizmet veriyor. Sadece İstanbul’da ya da sadece imalat sektöründe değil tüm sektörlerde bir hareketlilik olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

KREDİLER PİYASAYI RAHATLATTI

Turgut Boz, kullandırılan kredilerin 3 önemli etkisi olduğunu düşünüyor. Bunların ilki firmaların moral-motivasyonunun yükselmesi. İkinci önemli etkisi ise finansman açısından rahatlatması. Boz, KOBİ’lerin hem vade hem kaynağa ulaşım açısından rahatladığının altını çizerken ödenmeyen çek-protestolu senetlerde de bu kaynak akışının pozitif etkilerini gördüklerini aktardı. Boz, “Zincirleme etkiyle rahatlama oluştu. Mikro işletmelerin ayakta kalması çok önemli. Çünkü onlar toplam istihdamın yüzde 46’sını oluşturuyorlar” ifadesini kullandı.

MAL ALDILAR, BORÇLARINI ÖDEDİLER

‘KOBİ’ler kullandıkları krediyi nereye yönlendirdiler?’ diye sorduğumuzda ise ortak cevap işletme sermayesi ihtiyacı için kullandılar oldu. Cemal Onaran, “Zaman zaman işletmelerin yatırımlarını uygun finansman araçlarıyla yapmadıkları için nakit akışının yönetiminde zorlandıklarını görüyoruz. Bu krediler ağırlıklı olarak işletme sermayesi ihtiyacı için kullanıldı. Söz konusu kredi hamlesi 2016’nın son çeyreğinde ödeme ve tahsilatta, buna bağlı olarak da nakit akışını yönetmekte zorlanan KOBİ’ler için büyük bir rahatlama sağladı. Morallerin yükselmesiyle yatırım iştahı ve motivasyonlarında da artış oldu. Bu hamlenin, üretim ve ihracat olarak GSMH’ya olan katkısı en kritik konulardan biri olacak” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle