GeriKobi Taşköprü Sarımsağının dünya yolculuğu başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taşköprü Sarımsağının dünya yolculuğu başlıyor

Taşköprü Sarımsağının dünya yolculuğu başlıyor
refid:26982470 ilişkili resim dosyası

Reis Gıda ve Metro Toptancı Market Taşköprü sarımsağına sahip çıkmak için güçlerini birleştirdi. Çiftçiler iki kurumun ortak eğitim çalışmalarıyla GLOBALG.A.P sertifikasına sahip oldu. Böylece yerli tohumla üretilen coğrafi işaretli Taşköprü Sarımsağının, dünya yolculuğu başlıyor.

Taşköprü sarımsağının marka değerini artırmayı hedeflediklerini belirten Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, şunları söyledi:

“Taşköprü sarımsağının daha bilinçli yetiştirilmesi konusunda çiftçilerimize yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Bu bağlamda, Metro Toptancı Market tarafından Taşköprü’deki çiftçilerimize ‘GLOBALG.A.P. eğitimi’ verildi. Son dönemlerde Taşköprü yöresinde ekilen Çin menşei tohumların, Taşköprü yerli sarımsağının marka değerine zarar verdiği kaçınılmaz bir gerçekti. Bu yıl başlattığımız ‘Yerli Sarımsak Tohumu Projesi’ ile Taşköprü sarımsağının hak ettiği noktaya gelmesi yönünde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Taşköprü Sarımsağının standardı bozulmadan gelecek nesillere ulaşabilmesi için TÜBİTAK ve Kastamonu Üniversitesi başta olmak üzere çeşitli üniversitelerle işbirliği yapıyoruz. Bilgi birikimlerimizi çiftçimizle paylaşarak ve toprağı daha verimli kılarak, yerli tohumumuza sahip çıkarak, bundan 15 yıl önce Taşköprü sarımsağı için başlatmış olduğumuz kurumsal sosyal sorumluluk projemizi sürdüreceğiz” dedi.

Global düşün, yerel hareket et

Metro Toptancı Market Gıda Satın Alma Direktörü Thomas Rudelt yaptığı konuşmada tarımsal ürünler ihracatında gıda güvenliğinin artan önemine vurgu yaparken şunları söyledi:

“Türkiye’nin ticari kültüründen öğrendiğimiz değerleri dünyaya taşımak istiyoruz. Coğrafi işaretli Taşköprü sarımsağının uluslararası tarımsal alanda gıda güvenliği standartlarından en önemlisi olan GLOBALG.A.P. sertifikası ile tüm dünya ülkelerine ihracat yolunun açılmış olmasından gurur duyuyoruz”

Yerel üreticilerle işbirliği kadar insani ilişkilere de değer verdiklerini belirten Rudelt çiftçilere seslenerek, “Taşköprü’nün sarımsağına aşığız! Biz sizin kapınızı çaldık. Siz de bizi evinize buyur ettiniz. Emeklerinizle, Taşköprü sarımsağı artık dünyaya açıldı” şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle