GeriKobi Ortadoğu ve Balkanların en büyük şöminecisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ortadoğu ve Balkanların en büyük şöminecisi

Ortadoğu ve Balkanların en büyük şöminecisi
refid:28282007 ilişkili resim dosyası

GAZİANTEPLİ Ali Araptarlı, 1975’te kurduğu Hürsan Şömine’nin, yönetimini oğulları Hasan Cem ve Yiğit’e devretti. Yılda yaklaşık 3 bin şömine satan firma Ortadoğu ve Balkanların en büyük şömine imalatçısı konumunda.

TÜRKİYE’de şömine üretiminin duayenlerinden Ali Araptarlı’nın 1975’te kurduğu Hürsan Şömine, artık ikinci kuşak tarafından yönetiliyor. Ali Araptarlı Hürsan Şömine’nin yönetimini oğulları Hasan Cem ve Yiğit’e devretti. İkinci kuşak

Ortadoğu ve Balkanların en büyük şöminecisi
ise ilk etapta fabrikayı modernize etti ve 3 bin metrekare kapalı alana sahip bir fabrika olarak yeniden yapılandırdı. Yılda 3 bin adetlik üretimin yüzde 20’sini de 11 ülkeye ihraç eden Hürsan Şömine, bugüne kadar aralarından Kaddafi, Saddam, Aliyev, Nazarbayev’in de bulunduğu 10 cumhurbaşkanına şömine yapmış bir marka. Ali Aratparlı, oğullarının şu anda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın inşa ettirdiği yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na da doğalgazlı şömine yapımı için görüşme aşamasında olduğunu söylüyor. Araptarlı şöyle konuşuyor:

GAZİANTEPLİ ZEKİ ÇOCUK
“Gaziantep’in Araptar Köyü’nde doğdum. Babam, Kurtuluş Savaşının İstiklal madalyalı kahramanlarından. Ağaydı ve Gaziantep’in en zenginlerindendi ama ben 9 yaşındayken babamı kaybettim. 12 yaşıma geldiğimde de servitimiz tükenmişti. Sanat-meslek öğrenebileceğim bir okula gitmek istedim. Mehmet Rüştü Uzel Sanat Okulu’na kaydoldum. 1967’de birincilikle bitirdim, İstanbul’da Tatbiki Güzel Sanatları kazandım. Gaziantep’teki okulumun yönetimi, döner sermayede birikmiş öğrenci katkı payını okuyabilmem için bana verdi. Gece okuyup gündüz çalışmak için Galatarasay Mühendislik’e kaydoldum. Okurken Demirçelik İş’in sahibi Mihran Yarman’ın yanında çalıştım, Anadolu’da birçok yem fabrikası kurduk.

Ortadoğu ve Balkanların en büyük şöminecisi

KARPİT KAZANIYLA BAŞLADIM
Üniversite son sınıftayken Alarko’ya transfer oldum. Rahmetli Üzeyir Garih ile 4 yıl çalıştım. Sonra Profilo’da imalatçı mühendis olarak başladım ve 26 yaşında 200 personelli fabrikaya müdür oldum. 1974’te de Profilo’dan ayrılıp kendi atölyemi kurdum ve karpit kazanları üretmeye başladım. Alarko’dan fason işler aldım. 1.5 yıl öyle çalıştım. Bu sıralarda Simtel kat kaloriferi işine başladı ve ana bayi oldum. Günde 8-10 daireye kat kaloriferi döşüyorduk.

ISINMAK İÇİN ŞÖMİNE YAPTIM
1979’da kat kaloriferi işi, akaryakıt krizi nedeniyle bitti. Bu sırada eşim ikinci doğumunu yapacaktı. Evimi ısıtacak mazot bulamıyordum. Eşim ve bebek buz gibi eve gelecek. Salonda bir baca vardı ve ’buraya öyle bir şey yapacağım ki tabandan tavana oda ısınacak’ dedim. Şömine-soba karışımı birşey yaptım. Bir çeki de odun aldım ve yaktım. Eşim de bebek görmeye gelenler de çok beğendi. Onat ve Ahmet Kutlar o dönemde reklam ajansımdı. Ahmet de bir tane istedi, yaptım. Bir gün sonra Hürriyet’te ilan; ’Hürsan kiracılar için şömine yaptı’ yazıyor. Telefonlarımız kitlendi ve yok satmaya başladık. Bütün sanatçılar, işadamları müşterim oldu; Türkan Şoray, İbrahim Tatlıses, Bülent Ersoy, Sibel Can hepsi. Cumhurbaşkanlarından Kaddafi, Saddam, Aliyev, Nazarbayev, Türkmenbaşı, Denktaş, Evren, Demirel ve Özal’ın evinde benim şöminelerim yandı.”

11 ülkeye ihracat 7 ülkeden ithalat

ALİ Araptarlı’nın oğlu Hasan Cem, Türkiye genelinde 63 noktada (25 vilayet) ürün sattıklarını belirtiyor ve şunları söylüyor: “11 ülkeye düzenli ihracatımız var. 2016 sonuna kadar ihracat yaptığımız ülke sayısını 20’ye çıkaracağız. Ürdün’e ve Filistin’e çok yakında ihracata başlıyoruz. Yunanistan’ı da pazar olarak büyütüyoruz. Bakü mağazamız yakında açılıyor. Geçen sene 3 bin adetin üzerinde şömine sattık ki bunun yüzde 20’si ihracata gitti. Bu arada 7 ülkeden de bizim üretmediğimiz türden şöminelerin ithalatını yapıyoruz. 100’ün üzerinde şömine haznesi, 800’ün üzerinde dış giydirme modelimiz var.”

sozdemir@hurriyet.com.tr


Yorumları Göster
Yorumları Gizle