GeriKobi Global Girişimcilik Yaz Okulu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Global Girişimcilik Yaz Okulu

Global Girişimcilik Yaz Okulu

Bu sene sekizincisi gerçekleşen Global Girişimcilik Yaz Okulu, dünyanın her yerinden gelen girişimcilik vizyonuna sahip gençleri dünya genelindeki büyük bir soruna çözüm üretmek amacıyla bir araya getirdi. Bu sene programın teması genç işsizlik oldu.

Girişimcilik Vakfı’nın bilgilendirmesiyle bu programa başvuran Mert Can'ın gözünden Global Girişimcilik Yaz Okulu.

"Yaz Okulu, çok fazla sayıda ortaklıkla oluşturulduğu için oldukça profesyonel bir şekilde tasarlanmıştı. Program öncesinde sosyal medya platformları üzerinden katılımcılar ve organizatörlerin olduğu bir grup oluşturuldu, böylece herkesin birbiri hakkında önceden fikir sahibi olma ve iletişime geçme imkanı oldu "
 
3 Aşamalı Program: Bilgiyi Al, Uygula, Sunum Yap!

3 aşamalı şekilde tasarlanan Yaz Okulu “Input Session” adı verilen kısımlarda katılımcılar çözümlerini geliştirmek için gerekli olan bilgiyi alıp, “Project Session” da takımlara ayrılan katılımcılar birlikte çalışmak istedikleri sorunu tespit ederek o soruna çözüm geliştiriyor ve “Pitching Session”’da akademisyen ve sektör liderlerinden oluşan bir jüriye çözümlerini sunuyorlar.

Toplamda 35 farklı katılımcıya ev sahipliği yapan organizasyona katılımcılar 31 farklı ülkeden geliyordu. Ülkeler arasında Türkiye, İtalya, Fransa gibi Almanya’ya yakın yerler değil; Avustralya, Myanmar, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Kenya, Brezilya, Kolombiya gibi farklı kıtalardan da bir çok kişi katıldı. Etkili bir şekilde teknolojiden yararlanan programda hem gelme imkanı yakalayamamış sanal katılımcıların programa dahil edilmesi hem de aynı şekilde farklı ülkelerden sanal konuşmacılarla canlı online görüşmeler gerçekleştirildi.
 
Program içeriğindeki atölye çalışmalarında tasarım odaklı düşünce eğitimi, sunum yapma teknikleri, iş kanvası oluşturma, müşteri süreçlerini tanımlama gibi faydalı eğitimler olmasının yanı sıra katılımcılara, çalışmaların yalnızca teorik anlatımla değil pratik uygulamalarla da desteklenmesine imkan sağladı.
 
5 farklı ülkeden 5 kişiyle çözüm arayışı

"Atölye çalışmalarının ardından katılımcılar önceden belirlenmiş şekilde gruplara ayrıldı. Her grupta 5 kişi vardı ve her grup için bir de mentor atandı. Benim grubumda bulunan diğer dört kişi Myanmar, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Almanya’dan geliyorlardı. Grup çalışması önce genç işsizlikle ilgili çalışılmak istenen sorunun belirlenmesi, bu soruna çözüm bulunması ve sonrasında bu sorunun nasıl uygulanacağı ile ilgili prototip yapılması gibi 3 temel aşamadan oluşuyordu. Süreçte benim için en ilginç deneyim farklı kıtalardan gelmiş grup arkadaşlarımın olaylara ne kadar farklı yaklaştığını görmek oldu "

Final sunumları

"Grup çalışmalarının sonunda biri jüriye kapalı diğeri halka açık olacak şekilde iki tane jüri sunumu gerçekleştirildi. Benim de dahil olduğum “Gear Up” grubu üniversitelerde verilen eğitimle iş hayatında istenen özelliklerin örtüşmemesi sonucu oluşan genç işsizliği üzerine bir çözüm üretti. Çözüm önerimiz oyunlaştırılmış bir platformda üniversite öğrencilerinin çeşitli gerçek sorunları çözmeye çalışması ve sonrasında şirketler tarafından verilen problemler üzerinde çalışması idi. Jüri sunumlarının ardından heyecanla sonuçları bekledik ve birinci olan takım olduğumuzu öğrendik. Finalist takım olarak 1-3 Haziran’da Almanya’da düzenlenecek olan “Kulturalsymposium” etkinliğine Goethe-Institut sponsorluğunda katılma hakkı kazandık "

Global Girişimcilik Yaz Okulu sağladığı tutarlı başarı ve SAP, Goethe Institute gibi kurumsal sponsorluklarının desteği ile gelecek yıl Münih’te, Shanghai’de ve Mexico City’de gerçekleşecek.

Global Girişimcilik Yaz Okulu

Yorumları Göster
Yorumları Gizle