Fatih Kıral, yeni fabrikası için 10 milyon dolar harcadı

Sadi ÖZDEMİR
27.01.2015 - 10:10 | Son Güncelleme:

TÜRKİYE’nin en ünlü mobilya markalarından Fatih Kıral, fabrikayı Libadiye’den Ömerli’ye taşıdı. Geçen yıl 40 milyon lira ciro yakalayan firma, 10 bin metrekare kapalı alana sahip yeni fabrika için 10 milyon dolar harcadı.

TÜRKİYE’nin en hızlı gelişen sanayi sektörlerinden mobilyada artık A Plus müşteri grubunda küresel markalarla yarışan güçlü markalarımız da var. Geçen yılı 40 milyon lira ciro ile kapatan Fatih Kıral, bu konudaki iddiasını yurt dışındaFatih Kıral, yeni fabrikası için 10 milyon dolar harcadı ve yurt içindeki lüks otel ve villa projelerinde sürdürüyor. Ayrıca 6 tanesi çocuk olmak üzere 13 mağaza ile perakende de büyüyen Fatih Kıral, hayalindeki mobilya fabrikasını da geçtiğimiz günlerde Ömerli’de açtı. 15 dönüm arsa üzerine kurulan ve 10 bin metrekare kapalı alan sahip fabrika için 10 milyon dolarlık yatırım yaptığını söyleyen Fatih Kıral şöyle konuşuyor:

KUŞAKLAR BOYU MOBİLYA
İstanbullu bir aileyiz ve 150 yıldır bu işi yapıyoruz. Babamız Hüsnü Kıral Kapalıçarşı’daki ünlü yangından sonra İstanbul’un farklı yerlerine mağazalar açarak yürüdü. O dönemde de İstanbul’da belli bölgeler iyiydi. Üsküdar, Tophane ve Moda’da açmış. Nişantaşı’nda da bir tane açtı ve ben de orada çalıştım. 1980’de de ağabeylerimden ayrıldım ve ‘Fatih Kıral’ olarak ilk mağazamı Bağdat Caddesi’nde açtım. Sonra Cemil Topuzlu’da açtık. Üretime de girdim ve bugünlere geldim. Aile olarak sanatsal yönümüz çok güçlüdür. Babamızdan kalan bazı öğretiler vardı ki, ‘dürüst ol, kaliteli yap, işinin her zaman arkasında ol’ gibi. Bunlarla yürüdük.

Fatih Kıral, yeni fabrikası için 10 milyon dolar harcadı

LİBADİYE’YE SIĞMIYORDUK
Fabrikamız Üsküdar Libadiye’deydi. 1980’lerde kurmuştuk. Artık oraya sığmıyorduk. Çok katlı olduğu için de özellikle proje bazlı taleplerde üretim sıkıntılı oluyordu. Ömerli’de 15 dönüm içine, 10 bin metrekare kapalı alana sahip yeni bir fabrika yaptık. Son teknolojilerle donattık. Üretim kapasitemizin en az 10 misli arttkığını söyleyebilirim. Şimdi yeni tesiste mobilya ile ilgili her şeyi üretiyoruz. Otel ve çok konutlu proje işleri gelince de ona göre ne gerekiyorsa üretebiliyoruz. Bütün sabit elemanları ve kendi ürünlerimizi kendimiz yapıyoruz. Çok güzel bir fabrikam olsun diye hayal kurardım. Allah’a şükür yaptık. Şimdi daha çok proje bazlı işlere girebiliriz. Şu anda fabrika tarafında 150 kişinin üzerinde çalışanımız var. Mağazalarda da 30’dan fazla elemanımız var.

15 BİN METREKARE PERAKENDE
13 tane kendimize ait mağazamız var. Bunların 6 tanesi çocuk mağazası. Ayrıca Gaziantep, Tahran ve Ankara’da da bayiliklerimiz var. Bir de Brand Home adıyla farklı markaları sattığımız yeni mağaza konsepti geliştirdik ki Bodrum’a 3 bin metrekarelik bir tane açtık. Bizim 13 mağazamızın toplam satış alanı 15 bin metrekareyi buluyor. Yani büyük mağazalar şeklinde yürüyoruz.

PROJELERDE ÇOK USTAYIZ
Yakın zamanda Maxx Royal’i yaptık. 1.5 ayda 16 villanın işini teslim ettik. Bize aniden proje gelir ve onu yetiştirmek için çok yoğun üretim ve uygulama yaparız. Bu konuda çok ustayız. Şu anda Serdar Bilgili’nin otelini yapıyoruz. Azerbaycan’da Rixos’u bitirdik. Irak’tan işler geliyor. Şu anda Almanya’da bir oteller zincirinin koordinasyonunu yapanlarla masadayız. Avrupa’ya da böyle bir giriş yapabiliriz.

Burçlara göre yönetici alırım

FATİH Kıral, yıllar önce ABD’li bir işadamının etkisiyle burçları incelediğini ve işini yönetirken, işine yönetici ve eleman alırken burçlardan yararlandığını söylüyor. Kıral, “Mesela satışta kovalar iyidir ama uzun vadeli olmazlar, işi kendilerine çevirirler ve sıkarsan bırakıp giderler. Akrepler işte de daha sadıktır. Koçlar size güvenirse kovsan işten ayrılmaz. İkizlere ise aynı anda çok sayıda işi yükleyebilirsin v.s.” diyor.

sozdemir@hurriyet.com.tr

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı