GeriKobi Bursa, hazır giyim ihracatını patlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bursa, hazır giyim ihracatını patlattı

Bursa, hazır giyim ihracatını patlattı

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 18 artırarak 130 milyon dolara yükseltmeyi başardı.

Türkiye genel ihracat artış oranının çok üzerinde bir artış yakalayan Uludağlı ihracatçılar böylece adeta şeytanın bacağını kırdı. UHKİB üyelerinin ihracattaki bu başarısında, kadın dış giyim ürünleri ihracatını yüzde 45 oranında artırması etkili oldu. UHKİB üyeleri aynı dönemde Avrupa Birliği ülkelerine yüzde 17, diğer Avrupa ülkelerine ise yüzde 68 oranında hazır giyim ve konfeksiyon ihrac atını artırmayı başardı.

ŞANKAYA: HEYECANLIYIZ
UHKİB Başkanı Şenol Şankaya, “Bugün yakaladığımız başarılı performansı sürdürebilmemiz, hazır giyim yatırımcısının beklediği teşviklerin devreye girmesiyle hızlanacak. Sayın Başbakanımızın açıkladığı ‘kira öder gibi fabrika satın alma’ gibi teşvikleri sektörümüz heyecanla bekliyor. Böyle bir uygulamanın hayata geçmesi özellikle 6. Bölge teşviklerinden yararlanacak yatırımcının rekabet şansını artıracak” dedi. Şankaya ayrıca, yeni teşvik uygulamalarında iyileştirmelere dikkat çekerek, “Asgari geçim indirimi ödemelerinin kamu desteği kapsamına alınması, ilk yatırım sonrası yapılan ilave yatırımlarda orijinal teşvik unsurlarının uygulanması, mevcut tesislerdeki makinelerin yeni yatırımlarda teşvik uygulama kapsamına alınması sektörümüze daha da katkı sağlayacaktır. Ayrıca sektörün sıkıntıları daha hızlı aşılabilmesi için ‘Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracat Koordinasyon Kurulu’ hızla oluşturulmalı ve geleceğe daha büyük adımlarla ilerlemeliyiz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle