GeriKobi2 Bulunduğunuz her ortamda kendinizi sevdirin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bulunduğunuz her ortamda kendinizi sevdirin

Bulunduğunuz her ortamda kendinizi sevdirin

Hızlı ve yavaş düşünme kitabında Daniel Kahneman "abartılmış duygusal tutarlılık" veya "halo efekt" diye bildiğimiz konsepti tanıtır.

Halo efekt bir insan hakkındaki her şeyi sevme (veya sevmeme) etkisidir - gözlemlemediğin şeyler de buna dahil. Baz aldığın bir davranış veya deneyim olmalı.

O partide tanıştığın birinin daha sonra bağış istemesi örneğini veriyor. Eğer o kişiyi seversen onu çok cömert diye tanımlarsın ama sevmezsen tam tersi. Özellikle, insanlar diğer insanların davranışlarını ilk olarak değerlendirip daha sonra duygusal izlenim şekline sokmak yerine davranışları erken duygusal tepkileri baz alarak değerlendirirler. Bu yüzden ilk izlenim önemlidir.

Kahneman sorar: Ben ve Alan hakkında ne düşünüyorsunuz?

Alan: Akıllı, gayretli, düşüncesiz, eleştirici, inatçı ve kıskanç

Ben: Kıskanç, inatçı, eleştiren, düşüncesiz, gayretli ve akıllı

Araştırmalara göre herkes Alan'ı Ben'den daha favori gösteriyor her ne kadar davranışlar aynı olup tersten sıralansa da. Aslında, akıllılık olarak algılanan inatçılık saygıyı çağrıştırıyor. Kahneman kıskanç ve inatçı birinde akıllılığın tehlikeli olabileceğinin düşünüldüğünü de belirtiyor.

Bir insanda gözlemlediğimiz karakter özelliklerinin sırası, çoğu zaman şans eseri olsa da, ilk izlenimin ağırlığını güçlendirir. Örneğin bir iş görüşmesinde, uyumunu veya beğenilirliğini göstermeye çalışıyorsun, muhtemelen insan kaynakları müdürü senin akıllılığına daha pozitif bir imaj için çabalamayan diğer adaylardan daha yüksek puan verecek. Ama o ilk pozitif izlenimi yaratmayı gerektiren bazı durumlarda, kendini güncel tutma, dünyada neler olup bittiğini gözlemleme gibi bilgiye ihtiyacın olacaktır.

"Spor Geni" adlı popüler kitabın yazarı David Epstein, kendini güncel tutmanın halo etkisini yaratmak için harika bir yol olduğunu söylüyor, ister arkadaşlarınızla buluşurken olsun ister yeni biriyle flört ediyorken.

"İster sev, ister sevme, spor haberleri harika küçük konuşmalar başlatır" diyor Epstein. Bir spor fanatiğiyle duygusal bağ kurmak için gündemi biraz takip etmen yeter. Bu gibi şeyler havalar kadar kolay konuşma konuları yaratacaktır. Bunlar hızlı samimiyetin ince kurallarıdır.

Eğer Kahneman haklıysa, halo efekti yaratmak işten bile değil.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle