GeriKobi Başarı ‘köklü’ olmanıza bağlı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başarı ‘köklü’ olmanıza bağlı

Başarı ‘köklü’ olmanıza bağlı
refid:27956007 ilişkili resim dosyası

ABD’de Chobani markasıyla yoğurt pazarının yüzde 20’sine hakim olmayı başaran Erzincan Ilıçlı Hamdi Ulukaya, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından “Türkiye’ye Değer Katanlar Ödülü”ne layık görüldü. Ödül takdiminden sonra bir konuşma yapan Hamdi Ulukaya, “Anlatacak çok şey var ama içimden ‘keşke anam burda olsaydı’ demek geliyor. Ben gençlere şunu öğütlüyorum; Kendimizi bu topraklardan kesmeden üzerine modern dünyanın bilgisini becerisini eklersek dünyada bizi kimse tutamaz. Ama maalesef kim yurt dışına gidiyorsa kendini kökünden koparıyor” dedi.

TÜRKİYE DEĞERLİ
“Türkiye’den çıkıp ABD’de başarılı olmak” şeklinde bir başarı tarif edilmesini de eleştiren Ulukaya, şöyle devam etti: “Bence artık, ‘Erzincanlıyım o yüzden de başarırım, Giresunluyum başarılı olurum’ demeliyiz. Ben Türkiye’ye değil Türkiye bana değer kattı ki dünyada başarılı oldum. Bana Harvard’da ‘başarınızın nedenini tek cümle ile açıklarmısınız’ diye sordular. Ben de onlara ‘Başarımı Ercincan Ilıç ilçesinde doğmuş olmama bağlıyorum’ diye yanıt verdim. Gençler Anadolu toprakları bizlere çok önemli katkı sağlıyor. Bunun farkında olalım. Bakın Giresunlu Enver Yücel, dünyanın birçok önemli kentinde insan yetiştiriyor. Bence o daha başarılı bir girişimci. Şimdi bana ilham verdi, belki ben de üniversite kurarım.”

AYNI YAYLANIN SUYUNU İÇTİK
Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel de, “Jürimiz bu ödüle Hamdi Bey’i layık gördü. Başarmak ve ülkenize, insanlığa katkıda bulunmak çok önemli. Bunu hem ülkemizde hem de dünyada bize tattıranlar var. Onlardan biri de Hamdi Bey. Kendisi Erzincanlı, Giresunluyum. Yaylalarımız komşuydu. Aynı toprakların suyunu içtik. Hamdi Bey’i kutluyorum. Mahallenizde iyi olabilirsiniz ama dünyada ve özellikle de ABD gibi zor bir yerde başarılı olmak sordur. Bizler Hamdi Bey gibileri değerli bulup gençlere iyi anlatabilirsek, onlara ‘sende yapabilirsin’ fikrini vermiş oluruz” dedi.
Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Şenay Yalçın da Hamdi Ulukaya’nın dünyada yılın girişimcisi de seçildiğini hatırlatarak, “Kendisini hem girişimci olarak hem de sosyal sorumluluk bilinci nedeniyle Türkiye’yi ve Türk insanını en iyi şekilde tanıtma başarısı gösterdiği için bu ödüle layık gördük” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle