GeriKobi Robotlar kimlerin işlerini elinden alacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Robotlar kimlerin işlerini elinden alacak?

Robotlar kimlerin işlerini elinden alacak?

Yapay zeka ve her geçen gün özellikleri geliştirilen robotlar yakın zamanda birçok kişiyi işinden edeceğe benziyor. İşte robotların mesleklerini elinden alacağı mesleklerden bazıları...

Robot ve yapay zeka, son zamanların en önemli teknolojik gelişmelerini gerçekleştiriyor. İnsanlıların faydası için üretilen bu teknolojiler, pek çok alandaki sorunları çözerken bazı mesleklerin de yerini alabiliyor. Öngörüler ise çok uzak bir gelecek olmayan 2025’te söz konusu bu meslekleri robotların ve yapay zekaların uygulayacağı yönünde.

Taksi şoförleri

Artık akıllı telefonlar ile taksi ve Uber çağırabiliyor ve taksinin nerede olduğunu, uygulamalar aracılığıyla görmek mümkün hale geliyor. Uber ve Google bu hizmeti bir seviye daha ileri götürüp sürücüsüz taksi uygulaması üzerinde çalışıyor. Taksilerin sürücüsüz daha ekonomik olacağı fikri ile başlayan bu proje, ilk olarak İngiltere’de denenecek. Eğer uygulama yaygınlaşırsa taksiler daha uygun fiyatlı olacak. Ancak bu durum taksi şoförlüğü mesleği için bir tehlike haline gelecek.

Doktorlar

Robotlar artık hastalıklar ile ilgili çok fazla değişkeni hesap ederek ve çok fazla veriyi tanımlayarak bir hastalığı tedavi edecek düzeye geldi. IBM üretimi olan Watson adlı bilgisayar, pek çok kanser hastası için en iyi tedavi yöntemlerini tespit edebiliyor. Bu yazılım sayesinde cilt kanseri için de erken teşhis mümkün. Halihazırda doktorlar, robotlar ile ameliyat veya bazı uygulamaları yapıyorlar ve gelecekte bunların sadece robotlar tarafından yapılacağı öngörüleri bulunuyor.

Barmenler

Artık tabletiniz ya da telefonunuz ile içki siparişi verebileceğiniz ve bu siparişleri de bir robotun hazırlayacağı bir teknoloji bulunuyor. Söz konusu robotun adı Shakr Makr ve Massachusetts Institute of Technology tarafından üretildi. Bu robot için ileride barmenlik mesleğinin sonunu getireceği yönünde fikirler mevcut. Hatta sadece barmenler değil aşçılık mesleği de bu teknoloji ile tehlike altında.

Fabrika işçileri

Çin’de bulunan fabrikalarda yapılmaya başlanan robotların, gelecekte insan gücünün büyük bir kısmını ele geçireceği öngörülüyor. Hatta ülkede sadece robot teknolojisinin kullanıldığı Dongguan adlı bir fabrika bile bulunuyor. Çin’de robotlara yapılan yatırımlar her yıl daha da artıyor. Yapılan açıklamalara göre yakın zamanda 30 bin işçinin yerini robotlar alacak.

Apple üreticisi Foxconn şirketi de fabrika üretimlerinin %30’unun 5 yıl içinde robotlar tarafından gerçekleştirileceğini açıkladı.

Basın ve yayın

Artık bazı haberler yapay zekalar tarafından yazılabiliyor. Şirket mali raporları da bu yazılanlara dahil. Narrative Science şirketinin bir ürünü olan Quill ve benzer yazılımlar, binlerce şirket raporu yazarken bir kişi aynı süre zarfında çok daha azını hazırlayabiliyor. Gazetecilerin meslekleri için tehlike de gelecek 15 yılda gerçekleşebilir. Zira bu zaman süresince haberlerin %90’ının yapay zekalar tarafından yazılacağı öngörülüyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle