GeriKobi Hangi sektör hangi ilde daha aktif?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hangi sektör hangi ilde daha aktif?

Hangi sektör hangi ilde daha aktif?

Adana'da dokuma, Bursa'da otomotiv... İşte Türkiye'de ekonominin gelişimine katkı sağlayan sektörler.

Türkiye'de üretim kaynakları ve bunların yayılımına göre bazı iller ve bölgeler belirli sektörlere daha yakın. İl bazında çeşitli sektörlerin öne çıktığı ve bu alanlarda üretime geçtiği biliniyor. İller arasındaki rekabet ise daha kaliteli üretim ve işçilik gibi faydalı sonuçlar sağlıyor ve ülke ekonomisini geliştiriyor.

Peki Türkiye'de hangi ilde hangi sektör daha aktif?

1. Teknoloji

Bilişim ve Teknoloji alanında İstanbul ve Ankara başı çeken iki büyük il olarak dikkat çekiyor. Ankara daha çok elektronik ve bilişim ekipmanları üretimi ile öne çıkarken İstanbul ise bilgisayar ve bilgisayar ekipmanları üretiminde liderliğini kimseye kaptırmıyor. Tekirdağ ve Manisa ise bu iki ile ev aletleri üretimi konusunda destek oluyor. Özel amaçlı üretilen iş makinelerinde ise Çorum ve Konya gibi iller de bu istatistiğe katkı sağlıyor.

2. Madencilik

Madencilik alanında ise ülkemizde öne çıkan iller arasında Burdur ve Afyon mermer üretimi ile adından söz ettirirken Diyarbakır da bu illeri izleyen bir grafik çiziyor. Gümüşhane, Erzincan, Bayburt ve Hakkari gibi iller de madenciliğin yoğun olduğu iller arasında giriyor. Şanlıurfa, Erzurum ve Trabzon ise maden, beton ve metal sanayinde söz sahibi diğer iller.

3. Otomotiv

Otomotiv ve taşıt sektörü denildiğinde Türkiye'de Bursa ili başı çekiyor. Otomotiv ve yan sanayi ekipmanları üretiminde lider konumunda bulunan Bursa, ihracatta da önemli bir konumda. Konya da taşıt ekipmanları üretiminde Bursa'dan sonra ikinci aktif illerden biri.

4. Gıda

Gıda alanında üretim yapan illerin arasında Gaziantep, hayvansal ve bitkisel yağ üretimi konusunda öne çıkarken Kilis ve Mardin ise bu alanda hayvan yemi gibi çeşitlerle Gaziantep'i takip ediyor. Tokat ve Mersin ise içecek ve tahıl üretiminde diğer illerden daha fazla öne çıkıyor. Sinop ise Muğla ile birlikte balık ürünleri ile gıda sektörüne katkı sağlıyor.

5. Giyim

Giyim sanayi alanında Türkiye'de Adana ve Malatya dokuma ürünler ile aktif bir performans sergilerken Kahramanmaraş da bu alanda öne çıkıyor. Antalya ise giyim alanında spor ürünleri ile dikkat çeken bir il. Kırşehir ise ayakkabı sektörü alanında kauçuk üretimi ile bu alanda pay sahibi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle