GeriEkonomi KKTC'ye ilk suyu Demirel pompalayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC'ye ilk suyu Demirel pompalayacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, su sorununu Türkiye'nin yardımıyla aşacak. KKTC'ye Anamur Soğuksu'dan dev balonlarla iki yıl içinde 10 milyon metreküp su getirilecek. Türkiye'nin finanse ettiği dev proje için hazırlıklar son aşamaya geldi.

Müteahhitliğini STFA'nın üstlendiği proje çerçevesinde su, Ada'ya römorkörlerin çekeceği 10 bin metreküplük balonlarla getirilecek. İçme ve sulamada kullanılacak olan su, denizin içine ve kıyıya döşenecek borularla Güzelyurt Körfezi'ndeki tesislere boşaltılacak. Su buradan Magosa ve Lefkoşa'ya pompalanacak.

Yayla köyünde, su pompalama istasyonundan kıyıya kadar olan bölüme şimdiye kadar yaklaşık 2 bin 100 metre boru döşendi. Hattın bin 900 metrelik bölümü ise denizin içinde olacak. STFA yetkilileri, denize döşenecek borular için duba siparişinin verildiğini belirttiler. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hazırlıkların tamamlanmasının ardından mayıs ortalarında Ada'ya gelerek KKTC'ye ilk suyu pompalayacak. KKTC'ye balonlarla su taşıma işlemi devam ederken, Ada'nın su sorununa kökten çözün getirecek başka bir proje de hayata geçirilecek. Projeye göre Türkiye ile KKTC arasında su boru hattı inşa edilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle