GeriEkonomi KKTC Hükümeti, KTHY’de ibreyi Pegasus’a çevirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC Hükümeti, KTHY’de ibreyi Pegasus’a çevirdi

KKTC Hükümeti, KTHY’de ibreyi Pegasus’a çevirdi
refid:15084606 ilişkili resim dosyası

KKTC Bakanlar Kurulu batma aşamasına gelen Kıbrıs Türk Hava Yolları’nı (KTHY) kurtarmak için Pegasus’un verdiği teklifi dün kabul etti.

KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, “Pegasus yüzde 70’e 30 ortaklık teklif etmişti, ancak Pegasus’u yüzde 50-50 ortaklığa ikna ettik. İmza için Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’yı bekliyoruz. Son karar onun” dedi.

Tatar sitem etmişti

KTHY için iki hafta önce ihale çıkılmış ve tek katılımcı Atlasjet’in teklif zarfı çalınarak adada skandala yol açmıştı. Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın televizyon ekranlarından KKTC’ye sefer yapan Pegasus havayollarına sitemli çağrısının ardından Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı Lefkoşa’ya gelerek KTHY için kurtarma planı sunmuştu.

Ortaklık oranı pazarlığı

Ali Sabancı, yüzde 70’i Pegasus’a ait, yüzde 30’u da KKTC devletine olmak üzere yeni bir şirket kurulmasını teklif etmişti. KKTC Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında yoğun pazarlıkların ardından, Pegasus KKTC Genel Müdürü Zeki Ziya yüzde 50 ortaklığa razı oldu. Pegasus Genel Müdürü Sertaç Haybat da telefonla pazarlığa dahil oldu. Bakanlar Kurulu da KTHY’na stratejik ortak olarak Pegasus’un seçilmesine karar verdi. KTHY yerine yeni bir şirket kurulacak ve yeni şirkette hem Pegasus hem de KTHY’nın ismi bulunacak.

6 uçaklı filosu var

2006 yılında THY ile ortaklığından ayrılarak KKTC’ye bedelsiz olarak verilen KTHY, son 4 yılda aşırı istihdam ve işletme hataları nedeniyle zor günlerden geçiyor. 5’i kiralık 6 uçağı bulunan şirketin bir ortak bulamaması halinde çok kısa süre içinde uçaklarına el konulması tehlikesi bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle