GeriEkonomi ‘KKTC’de Tayvan Modeli’ tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘KKTC’de Tayvan Modeli’ tartışması

KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, referandumda Rumların ‘hayır’ demesi durumunda KKTC için gündeme gelen ‘Tayvan modeli’nde birbirlerine ters düştü.

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Ankara’da düzenlediği ‘Annan Planı’nın İktisadi Yönü’ toplantısına katılan KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, referandumda Rumların ‘hayır’ demesi durumunda KKTC için gündeme gelen ‘Tayvan modeli’nde birbirlerine ters düştü.

Tayvan’ın eskiden BM Güvenlik Konseyi üyesi olduğunu, yerini Çin’e bıraktığını ve ABD’nin koruması altında herhangi bir tanınma olmadan, ekonomik ilişki kurduğuna dikkati çeken Talat, böyle bir hayale kapılmamak gerektiğini söyleyerek, ekonominin düzelmesi için Kıbrıs sorununun mutlaka çözülmesi gerektiğini kaydetti. Denktaş ise Rumların hayır demesi durumunda Tayvan modelinin mutlaka devreye girmesi gerektiğini vurguladı.

Talat ve Denktaş, işsizlik konusunda da farklı yaklaşım sergiledi. Talat, ‘Şu anda kimin iş garantisi var, insanlarımız işsizlikten kırılıyor. İngiltere’de KKTC’dekinden daha fazla Kıbrıslı Türk var’ deyince Denktaş da, ‘Rum kesiminden fazla da Kıbrıslı Rum var’ dedi.

Talat, bunun üzerine, Kıbrıslı Türklerin Rumlardan farklı şekilde kalifiyesiz işçi olarak İngiltere’ye gittiğine dikkati çekerek, KKTC’de ne kadar çok insanın kendilerinden torpil istediğini en iyi Serdar Denktaş’ın bileceğini belirtti. Denktaş da bunun üzerine, KKTC’de insanların devlet kapısında iş istemek gibi bir alışkanlıkları olduğunu söyledi.

Denktaş, öğle yemeğinde yaptığı konuşmada da, Türkiye’nin ve Türk tarafının samimiyetini görmeye başlayan Kıbrıslı Rumların cumartesi günkü referandumda az farkla da olsa ‘evet’ diyebileceklerini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle