GeriEkonomi KKTC’de ekonomik kalkınmanın yolu açıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC’de ekonomik kalkınmanın yolu açıldı

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, referandumda Kıbrıs Türk tarafının verdiği ’evet’ oylarının, Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik olarak kalkınmasının önünü açtığını söyledi.

Ohio State Üniversitesi’nde bir konferansa katıldıktan sonra, IMF ve Dünya Bankası ilkbahar toplantıları çerçevesinde temaslarda bulunan ve 10 üyeli Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) toplantısına iştirak eden Kemal Unakıtan, Washington’da bir grup gazeteciye, temaslarıyla ilgili bilgi verdi.

Referandum sonrası Kıbrıs’taki durumu değerlendirmesi istenen Unakıtan, referandumdaki oylamanın, daha önce anketlerin bildirdiği şekilde sonuçlandığını belirterek, ‘Kıbrıs Türk halkının evet oyları, Kuzey Kıbrıs’ın önünü açıyor. Türkiye için de, Avrupa Birliği’ne girişte kati surette Kıbrıs önümüze konmayacak. Tahminim, Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik hayatında da gelişme göreceğiz’ dedi. Unakıtan, Kuzey Kıbrıs’ın kalkınmasının, Türkiye’ye olan ekonomik ihtiyacını da azaltacağını da kaydetti. Unakıtan, vergi idaresinin yeniden yapılandırılması konusunda IMF’li yetkililerle temaslarda bulunduğunu belirterek, Maliye Bakanlığı’nın, kayıt dışı ile ilgili çalışmalarının arttığını söyledi. Kemal Unakıtan, Maliye Bakanlığı’nın, Türkiye’deki vergi sistemi ve gelir idaresiyle ilgili hususlarda IMF ve Amerikan Hazine Bakanlığı’ndan da görüş alarak bir stratejik plan hazırladığına işaret etti. Unakıtan, yasal çalışmanın Mayıs ayında TBMM’ye sunulmasının öngörüldüğünü ve Temmuz ayında da çıkmasını beklediğini kaydetti. Vergi kaçakçılığını önlemede, etkili idarenin önemine işaret eden Unakıtan, ‘Mükellefleri daha yakın takip etmek istiyoruz. İleri ülkelerdeki usulleri takip edeceğiz. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok’ dedi. Unakıtan, bu çerçevede Amerikan vergi idaresi IRS’in çalışmasını da incelediklerini, Amerikan Hazine Bakanlığı’ndan uzmanlarla çalışmalar yapıldığını belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle