Kızılderili, bizde üniversiteye gelecek maden kapısı açacak

Turan YILMAZ / WASHINGTON
22.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye ile ABD arasındaki “Model Ortaklık” projesinin altyapı görüşmelerini yapan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın Washington temaslarında sürpriz bir işbirliği kapısını açan yeni bir ortaklık önerisi gündeme geldi.

Türkiye, Kızılderililerle madencilik ve altyapı alanlarında ortak iş yapacak, Kızılderili öğrenciler de Türkiye’ye gelip üniversite eğitimi alacak.

Kızılderililer geliyor

Türkiye’ye ABD’de yeni bir işbirliği alanı açan bu öneri, Çağlayan’ın Türk-Amerikan Koalisyonu adlı sivil toplum örgütü yöneticileriyle yaptığı görüşmede gündeme geldi. Kızılderililer başta olmak üzere Amerika’daki çeşitli grupların sorunlarıyla ilgilenen kuruluşun yöneticileri Çağlayan’a, Kızılderili ve Ermeniler başta olmak üzere çeşitli etnik gruplardan öğrencilerin Türkiye’de üniversite eğitimi görmelerini sağlamaya yönelik proje başlattıklarını söyledi. Çağlayan da, ilk olarak 4 Ermeni öğrencinin de aralarında bulunduğu bir grup öğrenciyi Türkiye’ye göndermeye hazırlanan bu kuruluşun projesine destek verdi.

Ortak iş yapılacak

Bu görüşmeler sırasında, Kızılderililerle ortak iş yapılması önerisi de gündeme geldi. Türkiye ile Kızılderililerin yoğun olarak yaşadığı Arizona başta olmak üzere çeşitli eyaletlerde özellikle madencilik ve altyapı konularında ortak iş yapılabileceğine ilişkin öneriye olumlu yaklaşan Çağlayan, bürokratlarını bu iş için görevlendirdi. Çağlayan, ortaya çıkan bu yeni işbirliği olanağını önemsediklerini söyledi. Çağlayan, “Amerikan Kızılderilileriyle ortak iş yapma konusunda ortaya çıkan bu imkanı değerlendirmek istiyoruz. Bu insanların özellikle madencilik ve altyapı başta olmak üzere inşaat sektöründe etkili oldukları biliniyor. Ben de hemen ilgili bürokratlarımı bu konuda çalışma yapmak üzere görevlendirdim. Gerekli temaslar sağlanıp, bu alanlardaki işbirliği olanakları araştırılacak” diye konuştu.

Kızılderililere Türkçe

Çağlayan, Kızılderili ve Ermenilerin de aralarında bulunduğu öğrencilerin Türkiye’de eğitim görmesine ilişkin projenin de önemli olduğunu belirtirken, “Kızılderililer de, buradaki diğer etnik gruplardan öğrenciler de Türkiye’ye gelip hem ülkemizi tanıyacak, hem dilimizi öğrenecek” dedi.

Sikorsky: Helikopteri üretip bölgeye satalım

SIKORSKY’nin üreticisi United Technologies’ten Türkiye’ye, “Helikopterleri sizde üretip bölgeye satalım” önerisi geldi. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile görüşen firma yöneticileri, Türkiye’de motor ve yedek parça üretecek bir fabrika ile Sabiha Gökçen Havaalanı’nda bir bakım istasyonu oluşturma planlarını anlattılar. Çağlayan da Türkiye’ye yatırıma davet ettiği firma yöneticilerine, “Türkiye’de yapacağınız yatırımlardan kârlı çıkarsınız, elinizi çabuk tutun” diye konuştu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı