GeriEkonomi KİT’lerden bütçeye yüzde 10
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KİT’lerden bütçeye yüzde 10

Türkiye Petrolleri (TPAO), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Kıyı Emniyeti ve Devlet Malzeme Ofisi’nin (DMO) aylık gayrisafi hasılatından bütçeye yapacakları aktarımın oranı yüzde 10 olarak belirlendi.

Bakanlar Kurulu’nun bazı KİT’lerin hasılatından bütçeye yapılacak aktarımın oranını belirleyen kararı, 1 Ocak 2006’dan itibaren geçerli olmak üzere Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, katma değer vergisi ve özel tüketim vergisi hariç, aylık gayrisafi hasılat tahakkuk tutarını kapsamak kaydıyla, DHMİ’nin, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri’nin, DMO’nun ve TPAO’nun mal ve hizmet satışları gayrisafi hasılatlarının yüzde 10’u en geç izleyen ayın 20’sine kadar (Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri için ayın sonuna kadar) Maliye Bakanlığı Merkez Saymanlığına ödenecek. Ödenen bu tutarlar bütçeye gelir yazılacak.

Ancak TPAO’nun Devlet hissesi karşılığı yurt içinde ürettiği veya alıp sattığı ham petrolle doğalgaza ait hasılatından söz konusu yüzde 10 aktarım yapılmayacak. Belirlenen tutarların süresi içinde ödenmemesi halinde, ödenmeyen tutarlar, gecikme zammı da uygulanarak takip ve tahsil edilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle